İş Görüşmesinde Doğru Beden Dili Kullanımı

0

İş Görüşmesinde Doğru Beden Dili Kullanımı

Günümüzde iş görüşmeleri, adayların öz geçmişlerinin incelenmesinin ardından ön görüşmelerle de desteklenmektedir. Adayların öz geçmişleri olduğu kadar, görüşmelerdeki tavırları da büyük önem arz etmektedir. Doğru bir beden dili kullanımı ile başvurulan pozisyona en uygun aday olduğunuzu ispat etmeniz mümkündür. Aksine yanış kullanılan bir beden dili de sizi pasif ve çekimser gösterebilir. Böyle bir durumda pozisyona uygun bir aday olsanız dahi başvurunuz olumlu değerlendirilmeyecektir.

Doğru Beden Dili Kullanımına Dikkat Edin

Görüşme için içeri alındığınızda karşınızda birden fazla kişi olması muhtemeldir. Yine kuvvetle muhtemel içeride bir beden dili uzmanı da bulunacaktır. Bunun için öncelikle rahat olun ve konuşurken konuştuğunuz kişinin gözlerinin içine bakmaya özen gösterin.

  • Eller çok önemlidir, daima temiz ve bakımlı olan ellerinizi, tokalaşırken ne çok sıkmalı, ne de tamamen karşınızdaki kişinin ellerine bırakmalısınız. Güçlü bir tokalaşma, öz güven belirtisidir. Bunun dışında elinizin hizasını ayarlamanız da önemlidir. Ne çok yukarıda, ne de çok aşağıda olmalıdır.
  • Otururken daima dik oturun ve elleriniz masaya paralel olsun. Kollarınızı masaya kesinlikle koymayın.
  • Sorulan sorulara sakin ve kibar bir biçimde cevap verin. Eğer sorunun cevabını bilmiyorsanız açıkça bilmediğinizi söylemek, farklı teoriler üretmekten daha etkili olacaktır.
  • Görüşme bitti ve çıkıyorsunuz. O halde yapmanız gereken, öncelikle görüşmeyi yapanların sonlandırmasını bekleyip, kibar bir biçimde ellerini sıkmak ve teşekkür edip pozitif bir enerjiyle ayrılmak olmalıdır. Tokalaşmak için ellerini uzatması gereken ilk önce onlardır, siz değil buna dikkat edin.

İş Görüşmeleri Korkulu Rüyanız Olmasın

İş görüşmelerine giderken stres ve heyecan hissetmek gayet normaldir. Bu gibi durumlarda önce kendimizi rahatlatmalı, stresimizi neyin önleyeceğini bilerek hareket etmeliyiz. Bunun yanı sıra doğru beden dili kullanımını bilirsek bu bizi oldukça rahatlatacaktır. Heyecanımızı yatıştırmaya, kendimize olan güvenimizi diri tutmaya yardımcı olacaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir