İş Değişikliği Stresini Nasıl Yenebiliriz!

0

fft99_mf2854459Yeni bir işe başlama düşüncesi bile bizleri strese sokmaya yeterlidir. Yeni bir şirket, yeni bir iş pozisyonu, yeni iş arkadaşları… Neyle karşılaşacağımızı bilemeyiz. Peki bu stresten nasıl kurtulabiliriz?
Yepyeni bir başlangıç yapmak güzeldir. İşe başlama süresince biraz adaptasyon süreci yaşasanız da bunun üstesinden gelmek sizin elinizde!

Erken kalkın

Uyum süreci boyunca erken kalkın. Çünkü geç kalma ihtimali sizi strese sokar ve kendinizi tanıttığınız bu süreçte sizin için kötü bir profil yaratır.
Erken kalkın, kahvaltınızı yapın, özenli giyinin ve gülümseyin. Evden çıkman önce yapacağınız bu ufak adımlar, kendinize güvenmenizi sağlar.

Çalışma alanına dikkat

Çalışırken düzenli olmalısınız. İlgiyi üzerinize çekecek fazla eşya bulunmamalı. Bu sizi garip gösterir ve soru işaretleri oluşur. İnsanların garip bakışlarıyla karşılaşınca bunları açıklamak zorunda kalırsınız.

Öğle yemeği ayarlayın

Ofiste yeni olduğunuz için insanları tanımaya ve kendinizi tanıtıp, sevdirmeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun en güzel fırsatı öğle yemekleri! Ofis arkadaşlarınız sizi yemeğe çağırmasa da, siz onları çağırıp, öğle yemeği düzenleyin. Ancak fazla ısrarcı davranmayın!

Konuşma diline dikkat!

Siz işe yeni başlasanız da, unutmayın ki sizden önce var olan bir düzen var! İnsanlarla iletişim kurarken kendinizi olduğunuz gibi gösterin, fakat kurulu düzene deuyum sağlamaya çalışın. Yeni başladığınız işinizde çalışma arkadaşlarınıza emirler yağdırmayın, rica da bulunun.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir