İş Başvurularında Ön Yazı Nasıl Yazılmalı

0

İş Başvurularında Ön Yazı Nasıl Yazılmalı

Birçok şirket artık iş alımları için gelen başvurulardan bile işe alacağı kişileri seçebilmektedir. Bu yüzden iş başvurusu sırasında gönderilecek olan özgeçmiş ve ön yazının önemi çok fazladır. Özgeçmiş ve ön yazılar istenilen işle ilgili yazılar olmalıdır. İş başvurularında ön yazılar ile birçok kişinin önüne geçebilmek mümkündür.

  • İş Başvurularında Ön Yazı Nasıl YazılmalıKesin ve Net Bir İfade

Şüphesiz ki hiçbir işveren işe alacağı kişinin ön yazısında kesin olmayan ve özen gösterilmemiş ifadeler olmasını istemez. Bu yüzden yazılacak olan ön yazılarda başvurulacak olan iş ile ilgili kesin ve açıklayıcı bilgiler kullanılmalıdır.

  • Ön Yazı Kısımları

Yazılacak olan ön yazılarda yazının bütünlüğü büyük bir önem arz eder. Yazıyı başlık, giriş, gelişme ve sonuç olarak paragraflara ayırabilmek yazının görünürlüğü ve bütünlüğü açısından çok yerinde bir hamle olur. Giriş kısmında işe neden başvurulduğu gayet net ve açıklayıcı bir şekilde anlatılmalıdır. Gelişme kısmında işe başvuruş hikâyesi, belirtilen pozisyon için yeterlilik, pozisyon ile ilgili değiştirilebilir fikirlerden bahsedilebilir. Sonuç kısmında ise işi verecek olan kişi ya da kuruma teşekkür edilip imza atılmalıdır.

Ön Yazı Yazarken Nelere Dikkat Etmeli

Ön yazıları ben kelimesine indirgememek gerekmektedir. Yazıdaki giriş oldukça önem taşır. Bu yüzden zayıf ve pasif olan bir giriş ön yazının okunmamasına bile sebep olabilir. İş ile ilgili yeteneklerden muhakkak bahsedilmelidir. Yazılar gereksiz uzun olmamalı ve anlaşılabilir olmalıdır. Başvuruyu hangi kişiye yapılacaksa ona göre kişiselleştirmek gerekir. Yazının giriş kısmı kadar sonuç kısmında da pasif bir öğe olmamalıdır.

Ön Yazı İle İlgili Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsiniz!

Ön Yazı Örnekleri 2017

1- İngilizce Ön yazı Örneği2-İş Başvurusu Ön Yazı Örneği3- İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 2

4-Yeni Mezun Önyazı Örneği

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir