İş Başvurularına Cevap Alınmamasının Nedenleri

0

isgorusmesi

Uzun zamandır iş aramanıza, bir sürü firmaya özgeçmişinizi göndermenize rağmen cevap alamıyor musunuz? Baş vurduğunuz pozisyonlara uygun olmanıza rağmen geri dönüş alamıyor musunuz? Bunun nedenini özgeçmişinizde aramalısınız.

CV’ni tekrar gözden geçirmelisin;

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken CV’nizi gözden geçirmeniz. Özgeçmiş hazırlaken acele etmemelisiniz. Unutmayın mülakata çağrılmanın ilk adımı istenilen pozisyona göre hazırlanmış, yeteneklerinizi ön plana çıkaran bir CV göndermenizdir.

CV’nizin doluluk oranı yüksek olmalı; Sitemizdeki CV hazırlama bölümünden yararlanarak, doluluk oranı yüksek bir cv hazırlayın.

CV’ni sık sık güncellemelisin: Özgeçmişiniz her zaman güncel olmalı. Size işe alacak olan personel son zamanlarda neler yaptığınıza ve kendinize neler kattığınıza çok önem verir. Bunun yanında iş veren, işe birini alacağı zaman güncel CV’lere göz atar. O pozisyona daha nceden başvurmanız bir işe yaramaz. Bu yüzden cv’niz  sık sık güncellenmeli!

Uzmanlaşmak istediğin alanı seçmelisin: Mezun olmana rağmen hangi alanda çalışacağına karar veremedin ve öncelikle sana uygun olan pozisyonun ne olduğunu bulmak istiyorsun. Bu durum da okulun bitmeden sık sık iş deneyimleri kazanmaya ve staj yapmaya çalışmalısınız. Çünkü işe alım personelleri ne istediğini bilen bir kişiyi almayı tercih eder. Sizin kararsız olduğunuzu hemen anlarlar.

İletişim bilgileri güncel tutmalısın: Bu çok basit  bir durum gibi gözükse de, sıkça karşılaşılan problemlerden biride budur. Eksik ya da hatalı iletişim bilgileri verdiğinizde, sizin uygun olduğunuzu düşünseler bile size ulaşamazlar. Mesela, İstanbul’da yaşamanıza rağmen, çalışmak için Ankara’ya gitmek istiyorsan, başvurularınızı Ankara adresinize uygun yapmalısınız. Aksi taktirde uygun olmanıza rağmen iş başvuruları bölgeye göre arandığından, sizin Özgeçmişiniz gözükmeyecektir

İşi neden istediğini anlatan ön yazı yazmalısın: İş ilanları karşısında kimi seçeceği doğrultusunda kararsız kalan personeller, daha azimli ve istekli adayları tercih eder. Bu yüzden kapak yazılarının önemi büyüktür. O pozisyonu neden istediğinize dair özel bir yazı hazırlamalısınız. Böyle olunca CV’niz ön plana çıkacak, farkedilecektir.

İş hayatında da yatay geçişler var: İşe başlamak istediğin yer istediğin firma ve pozisyon olmayabilir. Unutma ki firma içinde veya başka sektörlere kolayca yatay geçiş yapabilirsin, istekli ve başarılı olduğun sürece.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir