Ip 67 Sertifikası Nedir?

0

Ip 67 Sertifikası Nedir?

IPhone 7 ve Iphone 7 Plus telefonlarında olan bu muhteşem özellik ne anlama gelmektedir? Üstün kaliteli Iphone cep telefonu cihazlarının toz geçirmediği ve su geçirmediği yönünde sertifikası vardır. Peki Iphone 7 ve Iphone 7 Plus telefon cihazları suyun içinde uzun süre kalsa da  etkilenmez mi sorusuna cevabımız tabi ki hayır olacaktır. Burada bahsedilmek istenen cihazın toz girişi dahil olmak üzere 100 cm derinlikte suya yarım saat kadar direnebilmesidir.

Sertifika Ne Anlama Taşıyor

Birçok kişinin aklına telefonla denizde yüzersem cihaz etkilenir mi sorusu mevcut olmaktadır. Bilindiği üzere deniz tuzlu bir sudur. Tuz tehlike arz etmektedir. Deniz suyu suyun cihazın içerisine tuzu nedeni ile sebep olmaktadır. Eski modellerine göre daha çok jonte ile tutkal kullanan telefon firması kalitede sınır tanımamaktadır. Yine de bu özelliğin olması telefonunuzu çok zorlu koşullar altına sokmanıza imkan vermemektedir. Daha çok oluşabilecek basit kazalar için alınmış bir önlem olarak düşünülmelidir. Ayrıca telefonunuz kurutulmadan şarj etmemeniz gerekmektedir. Şarj girişi özellikle kuru olmalıdır. 67 yazılımındaki 6 toz geçirmezlik anlamında iken 7 su geçirmezlik anlamı taşımaktadır.

Apple Watch birinci seride yağmurda kullan ama havuzda kullanma diyerek kullanım alanının sınırlarını göstermiştir. İkinci serisinde ise tam koruma değil ama dayanıklı koruma olduğuna dair vurgu yapılmıştır. Bu serilerde IP yerine ISO kodu kullanılmıştır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir