İnternetten pasaport başvurusu nasıl yapılır?

0

İnternetten pasaport başvurusu nasıl yapılır?İnternetten pasaport kaydı

Pasaport yurt dışına çıkarken kullanılması zorunlu olan bir belgedir. Aynı zamanda kimlik yerine de geçmektedir. Sadece yurt içi seyahatlerinizde ve Kıbrıs’a yapacağınız yolculuklarda pasaporta gerek yoktur.

Bir çok ülke aynı zamanda vize de istemektedir. Vize alabilmeniz için de pasaportunuz olması gerekmektedir. Tabi pasaportunda kendi içinde çeşitleri vardır. Örneğin, çifte vatandaş olanlar yani Avrupa ile çifte vatandaş olanlar yeşil pasaport kullanılar, bürokratlar lacivert pasaport, sporcular gri pasaport, halk ise bordo pasaport kullanır.

Pasaport başvurusu yapmadan evvel hangi kategoride olduğunuzu bilmeniz ve ona uygun olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Peki, internet üzerinden pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Europass Dil Pasaportu Nedir?

Pasaport başvurusu

Pasaport almak için gereken başvuruyu internetten yapabilirsiniz. Arama motoruna e-pasaport başvurusu yazın ve çıkan site üzerinden başvurunuzu yapın. Öncelikle bazı kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra hangi çeşit pasaporta başvuru yaptığınızı belirtin ve evraklarınızı teslim edeceğiniz size uygun karakolu ve saatini seçin.

Gereken randevuyu internet üzerinden aldıktan sonra, randevu aldığınız saatte karakolda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Gereken evrakları yine aynı site üzerinde bulabilirsiniz. Her çeşit pasaport için farklı belge istenebilmektedir.

Evrakları götürmek için gittiğinizde pasaport harcını ve defter bedelini önceden yatırmış olmanız gerekir ve yanınıza bunların dekontunu almanız gerekir. Defter bedeli her yıl yeniden belirlenen sabit bir rakamdır ancak pasaport harcı almak istediğiniz süreye göre değişir. En az 6 aylık en fazla da 10 yıllık pasaport çıkarmanız mümkün.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir