İnternet gazeteciliği

0
İnternet gazeteciliği

İnternet gazeteciliği

İnternet gazeteciliği

Günümüzde internet giderek önem kazanmakta ve artık insanlar birçok haberi internet üzerinden öğrenmektedir. Bu anlamda internet gazeteciliği konusunda da önemli adımlar atılmakta ve sektör kendi bünyesinde gelişmeler göstererek büyümektedir. Üniversitelerin bölümlerinde önem kazanmaya başlayan internet gazeteciliği, bu mesleğe gönül verenler için çeşitli avantajları beraberinde getirmektedir.

İnternet gazeteciliği ne iş yapar?

İnternet gazeteciliği mesleğine gönül veren kişilerin çalıştığı platform adından da anlaşılacağı gibi internettir. Meslek, farklı sektörlerde gelişen haberlerin internet üzerinden okuyuculara ulaştırılması amacını taşır. Bunun yanında güncel haberlerin merkez noktası olarak internet gazeteciliğini görmek mümkündür.

Meslek bünyesinde hizmet veren kişiler, genel haberleri internet platformuna taşıdığı gibi gündemin nabzını da yine burada tutmaktadır. Pek çok haber sitesinde güncel konuların anlık gelişmelerini izlemek ve yakından takip etmek internet gazeteciliği yapan kişiler sayesinde mümkündür. Tabi bunların yanı sıra genel konular hakkında yapılan röportajlar ya da edinilen bilgiler ile diğer kategoriler de internet gazetecileri tarafından okuyuculara iletilmektedir.

İnternet gazeteciliği özellikleri

İnternet gazeteciliği bölümünde okumak isteyenler;

–          Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalıdır.

–          Gerektiği anda haberleri yorumlamalı ve buna okuyucuya aktarmalıdır.

–          Sözel düşünme yeteneğine sahip olması gerekir.

–          Edindiği bilgileri açık ve net bir şekilde internete taşımalıdır.

–          Okuyucuyu etkileme yeteneğine sahip olması gerekir.

–          Haber akışını planlı bir şekilde ayarlamalı ve zamanında bilgi girişi yapmalıdır.

–          Takım çalışmasına yatkın olması tercih edilir.

–          Kendini her an geliştirme çabasında olmalı ve bulunduğu konumdan daha ileri bir seviyeye ulaşma amacı gütmelidir.

İnternet gazeteciliği çalışma ortamı ve koşulları

İnternet gazeteciliği bölümünden mezun olan öğrencilerin çalışma ortamları masa başında ve internetle birebir etkileşimli bir şekilde karşımıza çıkar. Programdan mezun olanlar medya şirketlerinden istedikleri herhangi birinde çalışma imkanına her zaman için sahiptir. Bunların yanı sıra internet gazeteciliği mezunları;

–          Gazete

–          Radyo

–          Televizyon

–          İnternet yayıncılık şirketleri

–          Halkla ilişkiler

–          Medya ve iletişim şirketleri

–          Görsel tasarım ve iletişim

şirketlerinde çalışma imkanı bulabilmektedir.

İnternet gazeteciliğinin iş akışı haberlerin internet ortamına aktarılması ile yakından alakalıdır. Özellikle gündemin nabzını tutan haberlerin en kısa sürede okuyuculara doğru ve tarafsız bir şekilde aktarılması önemlidir. Mezunlar işlerini masa başında yapar ve genel olarak çalışma ortamları rahattır.

Mesleğin gelecek 10 yıldaki durumu

Gelecek 10 yıl internet gazeteciliği programından mezun olan adına oldukça iç açıcıdır. Çünkü meslek ilerleyen zamanlarda daha fazla önem kazanacak ve internet her ortamda önem kazanacaktır. Günümüzde birçok kişinin hemen her işini internet üzerinde halleder olması bunun en açık göstergesidir. Kısa zaman içerisinde yazılı basının dahi internet nedeniyle tamamen yok olması mümkündür. Yani artık pek çok kişi haberlerden ya da güncel olaylardan internet üzerinden haberdar olmaya başlayacaktır.

İnternet gazeteciliği eğitimi için giriş koşulları

–          Lise mezunu olmak

–          LYS sınavlarında yeterli EA-1 puanı almak

–          ÖSYM tercihleri yaparken “İnternet gazeteciliği ve Yayıncılığı” lisans programlarından en az birini tercih etmek

İnternet gazeteciliği eğitimi

İnternet gazeteciliği 2 yıllık bir üniversite programıdır. İsteyen mezunlar DGS sınavı ile 4 yıllık programlara geçiş yapabilmekte ve öğrenim süresini 4 yıla çıkarabilmektedir. Meslek bünyesinde verilen dersler arasında ilk olarak karşımıza hukuk, ekonomi, sosyoloji, psikoloji, tarih ve siyasal bilimler çıkar. Bu dersler programın ilk iki yarı döneminde öğrenciler verilmektedir.

Diğer yandan gazetecilik, radyo ve televizyon programcılığı, bilgisayar, multimedya, interaktif medya ve popüler kültür ve girişimcilik dersleri de öğrencilerim tam olarak mesleğe hazırlanması konusunda verilen dersler arasında yer almaktadır. Bu dersler özellikle öğrenciyi mezun olmasının ardından neler yapacağı konusunda bilgilendirmekte ve meslek açısından daha donanımlı bir hale getirmektedir. Programın amacını tam olarak yansıtan bu derslerin başarılı bir şekilde verilmesi hazırlık sürecinin tamamlanmasına olanak sağlamaktadır.

İnternet gazeteciliği okurken alınabilecek burslar

Öğrenciler internet gazeteciliği bölümü okurken Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi ve yurt olanaklarından yararlanabilmektedir. Ayrıca özel kurum ya da kuruluşlar tarafından sunulan kredilerden de aynı şekilde yararlanmaları mümkündür.

İnternet gazeteciliğine benzer diğer meslekler

–          Gazetecilik

–          İnovasyon uzmanlığı

–          Halkla ilişkiler

İnternet gazeteciliği 2013 – 2014 taban puanları

as

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir