İnsan Kaynakları Özgeçmişleri Nasıl İnceler?

0

İnsan Kaynakları Özgeçmişleri Nasıl İnceler?

İnsan Kaynakları gözünden özgeçmişiniz nasıl?

Çok iyi bir özgeçmiş hazırladınız ve bir çok başvuru yaptınız ancak maalesef dönen olmadı. Bir süre sonra kafanızda “neden beni geri aramıyorlar?” sorusu dönmeye başlayacaktır. Biz de sizler için bu gibi durumlarda bir İK’cı gözünden özgeçmişiniz nasıl gözüküyor ve CV inceleme süreçleri nelerdir bununla ilgili bir yazı hazırladık.

Özgeçmiş inceleme süreci

  1. adım; Başvuran tüm adayların özgeçmişinin bulunduğu havuzda belirli kelimeler girilerek tarama yapılır. Böylece alakasız ve öylesine başvurmuş olan özgeçmişler elenir.
  2. adım; Birinci adımdan geçen adayların özgeçmişleri burada “hızlı bakış” aşamasına gelirler. Genelde göz taramasıyla eğitim bilgileri ve yaşadıkları yer taranır. Burada İK’cının tecrübesi arttıkça hızlı bakış süresi azalır ancak elenen özgeçmiş sayısı artar.
  3. adım; İşte bu aşama olayın gerçekleştiği aşamadır. Malum artık eşit eğitim şartlarına ve dil bilgilerine sahip olan bir çok aday mevcut. Bunların içerisinden en iyisini firma için ayırt etmek gerekiyor. Burada da yine bir İK’cı gözünden bakarsak belirli kriterler devreye giriyor.

Aday CV’leri genellikle kariyer portalı formatında ve word formatında oluyor. Fakat son dönemde ismini sıkça duyduğumuz infografik CV’leri de unutmamak lazım. İnfografik CV’ler görsel öğeler ve renkli grafiklerle desteklenmiş göz alıcı ve fark yaratıcı bir CV formatı olarak karşımıza çıkar ancak bu kadar dikkat çeken bir özgeçmiş çeşidini maalesef kullanan sayısı oldukça az.

Word formatında olan özgeçmişlerde genelde dikkat edilen şunlardır;

  1. Fotoğraf; görüntü kalitesi düşük, yıllar önce çekilmiş, resmiyet içermeyen özgeçmişler direk eleniyorlar.
  2. Adres, telefon, e-mail vb bilgilerin eksik yazılması durumunda yine bir adım geriye kayıyorsunuz. Özellikle kurumsal firmalar bu noktada oldukça dikkatli.
  3. Sosyal ağ hesapları; Bir çok kişi kendini daha net tanıtmak adına sosyal hesaplarının linklerini özgeçmişinde paylaşıyor ancak İK’cı o linke bastığı zaten hesabın genele açık olmadığını fark ediyor. Bu durumda hakkınızda bir bilgi öğrenmesi mümkün değil. Eğer hesabınız genele açık değilse boşuna sosyal ağ paylaşmayın.
  4. Dil Bilgisi: Hangi dilde yazılırsa yazılsın “dil bilgisi” önemli bir nokta. Ufak tefek noktalama hataları olabilir ama o noktaları birleştirdiğimizde karşımıza kocaman bir “HATA” çıkmamalı.
  5. Ön yazı; Ön yazılar mutlaka İK’cılar tarafından okunuyor. Ancak kopyala-yapıştır olanlar artık o kadar belli oluyor ki sonuçta onların ellerinden binlercesinin geçtiğini unutmayın. Özgün olun.

CV Hazırlarken Bu Bilgiler İşinize Yarayabilir?

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir