İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

0

Bir firmaya iş ilanı için başvurulduğu zaman özgeçmişimizin firmada ulaştığı departmana insan kaynakları departmanı denilmektedir. Şirketlerin çalışan profilini belirlemektedir. Şirketlere personel istihdam etmektedir. Kısaca İnsan Kaynakları departmanı şirketteki personellerin şirkete verimli olacak şekilde yönetilmesi ve yönlendirilmesinden sorumlu olan departmandır.

İnsan Kaynakları Nasıl Olunur?

                İnsan Kaynakları departmanında çalışacak bir personelin iletişim kabiliyeti çok yüksek olmalıdır. Çünkü İnsan Kaynakları departmanında çalışan personeller tüm şirket çalışanları arasında birer köprüdür. Bu köprününde en temel yapı taşı iletişimdir. Takım çalışmasına yatkın olmakta bir İnsan Kaynakları depertmanı personeli için olmazsa olmazdır. Bir diğer özellikler ise organizasyon ve planlama yapmada görevli olmaktır. Şirket personelleri için yapılacak organizasyon ve planlamaların düzgün bir şekilde ilerlemesi için İnsan Kaynakları son derece önemlidir.

İnsan Kaynakları departmanında çalışanlar sürekli insanlarla iletişim halinde oldukları için insanları sevmeleri gerekmektedir. Çünkü bu şekilde personeller arası kurulacak olan iletişim son derece sağlıklı olacaktır. İnsan Kaynakları departmanında çalışabilmek için mutlaka üniversitelerin Halkla İlişkiler bölümünde ve İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Sosyal yeteneği güçlü ve sosyal bilimlerde başarılı ve bu alana ilgisi olan kişiler İnsan Kaynakları departmanında çalışabilir.

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

                İnsan Kaynakları departmanı şirketin kalbi gibidir. Şirkete alınacak yeni personelleri seçer ve uygun kişileri uygun pozisyonlara yerleştirir, personellere verilecek eğitimleri planlar, şirketin organizasyonunu yapmak, şirket çalışanlarının performanslarını değerlendirmek gibi pek çok işlemleri yaparlar. Ayrıca şirketin üst, orta ve alt yönetiminde çalışanlar arasında köprü görevi görmektedir. Şirketin disiplin prosedürlerinin doğru şekilde uygulanması ve şirketin disiplin cezalarını gereken kişilere vermekle görevlidirler.  Ayrıca personelin hasta raporlarını, izinlerini de kontrol etmektedir.

İnsan Kaynakları Nerelerde Çalışır?

                İnsan Kaynaklarında çalışacak bir kişi, hem kamu hem de özel şirketlerin İnsan Kaynakları departmanında çalışabilmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir