İnşaat mühendisleri nerelerde çalışır?

0

İnşaat mühendisleri nerelerde çalışır?

İnşaat mühendisleri nerelerde çalışır?

Bina, karayolu, demir yolu gibi yapılan işleri denetleyen kişidir. Yani aslında inşaat olan heryerde bir inşaat mühendisi bulunur. Mühendislik hesaplarını yapar, projelerini hazırlar gerekli malzemeleri tedarik eder bunların dışında şantiye kurdurur orada çalışan işçileri denetler belli bir program hazırlar ve o program dahilinde inşaatı yürütür.

İnşaat mühendisinin görevleri bunlardır. İnşaat mühendisliği ise üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerdir. Temel olarak matematik ve fizik bilmeleri gerekir.

Makine mühendisleriyle, teknikerlerle, mimarlarla, malzemecilerle beraber çalışırlar. Peki, inşaat mühendisleri nerelerde çalışır?

İnşaat mühendisleri çalışma olanakları

İnşaat mühendisleri dilerse akademik kariyer yapıp kendi gibi mühendisler yetişmesini sağlayabilir.

Kamu kuruluşlarında ve özel sektörde çalışabilirler. Kamu kuruluşları için KPSS sınavında belli bir puan aldıktan sonra açılan kadrolara başvururlar. Devletin inşaat mühendisi çalışan departmanlarında çalışırlar. Örneğin; karayolları müdürlüğü gibi.

Özel sektöre baktığımızda daha çok iş imkanı görürüz. Hatta iyi bir mühendis olursanız çok çok iyi ücretler karşılığında çalışabilirsiniz. Özellikle son yıllarda inşaat sektöründe istihdam bu kadar artmışken. Son yıllarda artan bir başka çalışma alanı ise yurt dışında çalışmaktadır. Ülkemizdeki birçok inşaat firması yurt dışında da inşaat işleri yapmaktadır. Böyle firmalara başvurarak dünyanın çeşitli yerlerinde çalışma, yaşama, dil öğrenme ve gezme olanağı da kazanabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir