İnfografik CV Nedir?

0

İnfografik CV Nedir?

Son zamanlarda hayatımıza hızla giren oluşumlardan biri de İnfografik CV kavramı! Görsellik kavramı öne çıktıkça, özgeçmişlerde de yenilikler oluşmaya ve daha görsel olmaya başladı. Yazı ile uzun uzadıya anlatabileceğiniz kavramlar, daha eğlenceli infogratif kavramlara dönüştü.

Grafiksel anlatım iş dünyasında vazgeçilmez anlatım çeşitlerinden en önde geleni. Bu nedenle yeni nesil sunumlar İnfografikler üzerinden gerçekleşiyor. Bu gelişim özgeçmişleriniz içinde geçerli.

infografik-cv-ornegi

Neden CV’lerde İnfografik Kullanmalıyız?

 • İstediğiniz mesajı işverene doğru iletmek için
 • Sayıları ve kompleks bilgileri daha anlaşılır ve sadece biçimde iletmek için
 • Periyodik ve verisel bilgileri görselleştirip, karşılaştırmak için
 • Zaman akışlarını doğru verebilmek için
 • Öne çıkaracağınız bilgileri karşılaştırma üzerinden anlatmak için
 • İstatistiki bilgiler vermek için

İnfografik CV Hazırlama

Yeni nesil CV olarak geçen infografik CV’ler giderek yaygınlaşmaya başladı. İstatistiklere göre Amerika’da 4 milyonun üstünde İnfografik CV hazırlandı. Standart özgeçmişlere hareket, renk, karşılaştırma, rakam, sonuç ilişkisi katan İnfografikler iş geçmişini kronolojik bir biçimde anlatmanızı sağlar.

2012’de başlayan İnfografik CV’lerin popülerliği ülkemizde 2015 yılından beri yaygınlaşması hız kazandı.  Daha çok Finans, Lojistik, Satış, Proje Yönetimi, Enerji ve Çağrı Merkezi gibi sayısal verilerin kullanıldığı meslek dallarında daha çok tercih edilmeye başlandı. Ardından yaratıcılık gerektiren meslek dallarına sıçrama oldu. Yakında tüm meslek dallarını kapsayacağını, hatta özgeçmiş denince akla infografik sunumların yer alacağını söyleyebilirim.

 

Gelelim İnfografik CV Hazırlamak için geçerli nedenlere:

 1. Göründüğü kadar zor değildir, hatta eğlencelidir. İnfografik CV hazırlamak için web araçlarını kullanabilirsiniz.
 2. Görsel anlatımı üst seviyede olduğundan, daha anlaşılırdır. Standart bir CV içerisinde ben şunları yaptım demek, görsel olarak net rakamlar üzerinde karlılık, ciro gibi alanları yansıtabilirsiniz.
 3. Kariyer hikayenizi ve gelişimini, iş birimi üretme ve iş sonuçlarınızı  en iyi şekilde temsil eder.
 4. Karmaşık iş akışlarını, eş zamanlı iş deneyimlerini  kolayca belirli bir krolojik akış içerisinde gösterebilirsiniz.
 5. Hobiler ve yetenekler kısmı görsel ifadelerle kolayca anlatılabilir. Kolayca infografik özgeçmişte görselleştirebilirisniz.
 6. Özgeçmişiniz değerlendirilirken, işe alınacağınız pozisyona olan uygunluğunuz 1-2 sn içerisinde anlaşılır. Yani ben bu iş pozisyonu için uygunum, tam aradığınız adayım demek içn en iyi yol infografik CV’lerdir.
 7. Teknoloji alanında çalışanlar için, infografik CV hazırlamak, işe kabul nedeni olarak bile sayılmaya başlandı.
 8. Web araçları üzerinden infografik CV’nizi kolayca tasarlamanız mümkün.Lİnkedin veya facebook profilinizi kullanarak kolayca hazırlanabilir. Standart CV’ler çok fazla metin içeridiğinden ve uzun uzadıya tüm bilgilerinizi yazdığınızdan daha zordur.

İnfografik Cv Hazırlayabileceğiniz Siteler

 1. CV Örnekleri – İnfografik Şablonları
 2. Vizualize.me
 3. Kinzaa.com
 4. Picto
 5. Purzue

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir