İller Bankası Ne İş Yapar?

0

İller Bankası Ne İş Yapar?

İller bankasının ne iş yaptığına değinmeden önce iller bankasının genel olarak özelliklerine değinmek daha doğru olacaktır. İller bankası  11 Haziran 1933 tarihinde kurularak faaliyete geçmiştir. İller bankasının ilk adı Belediyeler bankası olup sermayesi 15 milyon TL olarak faaliyete başlamıştır. Ancak zaman içinde büyük bir gelişim göstererek birçok alanda faaliyet göstermeye başlamıştır.

İller Bankası Ne İş Yapar?

İller bankası il özel idaresine bunun yanı sıra köylere hizmet vermektedir. 1944 yılına kadar bu alanda çalışma gösteren iller bankası büyük bir atılım yaparak ekonomik anlamda köylere, belediyelere tüzel ve tüzel kişiliği olmayanlara destek sağlamaktadır.

İller Bankası Görevleri

Türkiye Cumhuriyeti’nde belediyeciliğin gelişmesinde büyük katkısı olan iller bankasının en büyük görevi finansal destek sağlamaktır. İller bankası hem köylere hem de belediyelere ekonomik olarak destek sağlar. Kredilerin takibini tutar. Bankanın destek sağlamadığı alanlarda desteğini gösterir. Bununla birlikte taşınır ve taşınmaz malları sigortalama görevi üstlenir. Bir nevi yardım, denetim ve düzenleme görevini kanunlar çerçevesinde eksiksiz ve doğru olarak yerine getirme görevi bulunur.

İller Bankası Kaç Saat Çalışır?

İller bankası personelleri 8-5 olarak çalışmaktadır. Memur saatleri çevresinde hizmet verirler.

İller Bankası Nereler de çalışır?

İller bankası belediyeler de ve köylerde çalışmaktadır. Çalışma alanı bunlarla sınırlandırılmıştır.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

İller Bankası personelleri birçok kademede farklı özelliklere sahiptir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir