İlkyardım Sertifikası

0

İlkyardım Sertifikası

Günlük yaşantımızda ne yazık ki bazı ihmaller ve istem dışı oluşan çeşitli sebeplerden dolayı kazalar meydana gelebilmektedir. Bu kazalar sonucunda yaralanma durumları ve ölümcül sonuçlanan vakalarla sürekli karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında ilkyardım şüphesiz çok önemli bir durumdur. Sıklıkla rastlamış olduğumuz bu kaza sonuçlarında hayat kurtarmak, oluşabilecek kaza sonucu mevcut zararları minimize etmek ilk yardım eğitimcileri tarafından oldukça önem teşkil etmektedir.

İLK YARDIM SERTİFİKASI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

İlk yardım sertifikası almak için gerekli öngörülen şartlar, tüm işletmelerin veya kamu kurumları üzerinde çalışmakta bulunan kişi sayısının 10 ve üstünde bulunan kurumlar veya şirketler ilk yardım sertifikası sahibi olan personel tedarik etmeleri zorunludur. İlk yardım sertifikası almak için, Sağlık Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş eğitim merkezleri üzerinde 16 saatlik Temel ilkyardım kurslarına katılmalı, almış oldukları eğitimle ilgili sınav sonuçlarından başarılı olan kişiler, ilkyardım sertifikasına sahip olabilirler. Sınavdan başarılı olan kişilerin almış oldukları ilkyardım sertifikaları alındığı tarihten itibaren 3 yıl geçerlidir. Süresi bitmek üzere olan ilkyardım sertifikalarının eğitim merkezlerince düzenlenmiş olan yenileme eğitimine katılmaları sonucu, sınav gereksinimini duymadan belgelerini yenileyebilme olanakları mevcuttur.

İLK YARDIM SERTİFİKASI ÜCRETLİ MİDİR?

İlkyardım sertifikası için eğitim ücreti 2017 yılı için, kişi başı 254,24 TL + KDV şeklinde T.C Sağlık İl Müdürlüğü Tespit Komisyonu tarafınca belirlenmiştir.

İLK YARDIM SERTİFİKASI KAÇ GÜNDE ALINIR?

İlk yardım sertifikası alabilmek için gerekli olan eğitim 2 farklı başlık altında değişkenlik göstermektedir.

  1. TEMEL İLK YARDIM EĞİTİMİ ( 16 SAAT )

Temel ilk yardım eğitimi için öngörülen zaman dilimi 2 gün 8’er saat veya 4 gün 4’er saat üzerinden gerçekleşmektedir.

  1. STANDART İLK YARDIM EĞİTİMİ ( 40 SAAT )

Standart ilk yardım eğitimi için öngörülen zaman dilimi 4 gün 8’er saat veya 8 gün 4’er saat üzerinden gerçekleşmektedir.

İLK YARDIM SERTİFİKASI ALMAK İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?

Hayat kurtarmak isteyen aynı zamanda sorumluluk sahibi olan herkes ilkyardım eğitimi alabilmesi mümkündür. Tabi bu eğitimlere katılım sağlayabilmeleri için öngörülen 18 yaşını doldurmuş olması veya en az ilkokul mezunu koşunu yönetmelik tarafından belirtilmiştir.

Diğer Sertifika Bilgilerine Buradan Ulabşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir