İktisatçılar nerelerde çalışırlar?

0

İktisatçılar nerelerde çalışırlar?

İktisatçılar nerelerde çalışırlar?

İktisatçı dediğimiz kişiler aslında üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümü olan iktisat bölümünü bitirmiş kişilerdir. Daha çok sayısal ağırlıklı bir bölümdür özellikle matematik ile aranızın çok iyi olması gerekir. Ayrıca iktisat tarihi, iktisat politikası gibi sözel dersler göreceksiniz yani bir yandan da bir sözelcinin düşünme ve yorumlama yeteneğine sahip olmanız istenir. Ülkemizin ekonomisi hızla gelişirken dünya ekonomisi ile olan entegrasyonu, ihtiyacı olan kısa ve uzun vadeli planları yapan, ekonomi bilimi ile ilgilenen kişiler olması beklenir. Zaten mezun olduktan sonra da tamamen bu alanlarda çalışırlar. Peki, iktisat bölümü mezunları nerelerde çalışır?

İktisat bölümü mezunlarının çalışma alanları

İktisatçılar lisans eğitimi alırken bile daha çok kamuda çalışacakmış gibi eğitim alır. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettişlik, denetçi, uzman yardımcılığı, iktisat uzmanı sınavlarına girebilirler. Devlete ait bankalar, araştırma kuruluşlarında çalışabilirler.

Tabi bu seçeneklerin hepsi özel bankalar içinde geçerlidir. Hemen her bankadan birkaç tane iktisat mezunu bulunmaktadır.

Uluslararası alanda ve şirketlerde de çalışmaları mümkündür. Ancak bu şekilde çalışmayı tercih ediyorsanız mutlaka yüksek lisans yapmanızı öneririz. Çünkü yurtdışı firmaları genel olarak yüksek lisans eğitimi almanızı da istiyor.

Bunların dışında okulda eğitim hayatınıza devam edebilir ve kendiniz gibi iktisatçıları eğitirken akademik kariyerinizde yükselmeyi de tercih edebilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir