İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

0

İktisat bölümü hem sayısal hem de sözel bir bölümdür. İşletme ve politika bölümlerine göre daha sayısal olan bu bölüm, mühendislik bölümlerine göre de çok daha sözeldir. 21. yüzyılda iktisat mezunlarının çok geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır.

Üniversitelerde iktisat bölümü üzerine alınan teorik eğitim haricinde hemen hemen her bölümde olduğu gibi iktisat bölümünde de kişinin kendisini geliştirmesi gerekmektedir ve hangi alanda çalışacağına karar verip o alana doğru yönelmelidir.

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?İktisat Mezunu Nasıl Olunur?

4 yıllık bir iktisat programını bitirmek iktisat mezunu olmak için yeterlidir. Okulda alınacak olan iktisat tarihi,iktisat teorisi, iktisat politikası, uluslararası iktisat gibi temel eğitimler alınır. Bu eğitimlerden sonra kişinin hangi alanda çalışacağı ile ilgili kendini geliştirmesi gerekmektedir.

İktisat Mezunu İş Olanakları

Devletin ekonomi ile ilgili alanlarında kendilerine iş imkanı bulabilecek olan iktisat mezunları genel olarak müfettiş olabilirler, bakan ve müsteşar bile olabilmek mümkündür. Bunun dışında iktisat mezunları bankaların finans departmanında da çalışabilmektedir. Ayrıca üniversitelerde iktisat bölümü konusunda danışman olabilmekte son zamanlarda iktisat mezunlarının yaptığı işler arasındadır.

İktisat Mezunu Nerelerde Çalışabilir?

İktisat mezunu bir kişi pek çok alanda çalışabilmektedir. Bugün pek çok gazeteciler, siyasetçiler ve tarihçilerin büyük bir çoğunluğu iktisat mezunudur.

  • Audit şirketlerde, banka müfettiş ve uzmanlıklarında, finans danışmanı olarak, müfettişlik ve murakıplık gibi pek çok alanda çalışma imkanı söz konusudur.
  • Bunun yanı sıra bankaların genel müdürlüklerinde, pek çok denetim firmasında ve danışmanlık şirketleri de iktisat mezunlarının bir diğer çalışma alanlarındandır.
  • Ayrıca, insan kaynakları, satış pazarlama departmanlarında da çalışan iktisat mezunları vardır.
  • Kamu kuruluşlarında ise, devlet bankaları, Sayıştay, Maliye ve Ekonomi bakanlıkları, Hazine müsteşarlığı ve Vergi Dairelerinde iş bulabilmek mümkündür.

Diğer Mesleklere ve Maaş Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir