İK’cıların Dikkatini Nasıl Çekebilirim?

0

İK'cıların Dikkatini Nasıl Çekebilirim

İK’cıların Dikkatini Nasıl Çekebilirim?

İK yöneticileri özellikle mülakat sınavlarında ön plana çıkan yetkililer arasında yer alır. Bir şirketin personel alımları ile yakından ilgilenen İK yetkilileri, personel alımı yaparken belirli kriterlere göre alım yapmaktadır. Tabi bu alımlarda şirketin bünyesinde belirlediği prosedürler önemlidir. Buna göre eleman alımı yapılır ve adaylar bu kriterler altında değerlendirilir. İK’cıların dikkatini nasıl çekebilirim? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Şimdi İK’cıların dikkatini çekmek için neler yapılabilir? daha yakından bakalım.

İK’cıların dikkatini çekmek için neler yapılmalıdır?

İK’cıların dikkatini çekme konusunda ilk olarak yapılması gereken samimi olmaktadır. Başvuru sırasında aşırı hareketlerden kaçınmak ve öncelikle karşıdaki kişiyi dinlemek önemlidir. Soru sorulmadan fikir sunmak yanlıştır. Ayrıca İK’cılar mülakat sınavları sırasında adaylara çeşitli konularda sorular yöneltmektedir. Bu sorular arasında bazı ayırt edici ve seçici sorunların olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle yapılması gereken ayırt edici sorulara dikkat etmek ve etkili cevaplar vermek olmaktadır.

Diğer yandan İK’cıların karşısında dil sürçmesi ya da buna benzer konuşma bozukluklarına dikkat edilmesi gerekir. Sorulan sorulara akıcı ve net bir şekilde cevap vermek onların dikkatini çekme konusunda önemli bir konumda yer alır. Aksi taktirde düzgün konuşamayan pek çok aday işe alımın en başında elenmektedir.

Bunların yanı sıra görüşmeye giderken tertipli ve düzenli giysiler giyilmesi ihmal edilmemelidir. Dış görünüş İK’cıların gözünde büyük bir önem arz eder ve giyime kesinlikle dikkat edilmelidir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir