İdari Hakim Ne İş Yapar?

0

İdari Hakim Ne İş Yapar?

İdari hakimlik, idare mahkemeleri, vergi mahkemeleri ve danıştayda göre yapan hakim kadrosuna verilen isimdir. Çoğu zaman bize mahkemelerde yardımcı olan ceza avukatları, aile avukatlarından farklı olarak idari hakimler daha üst düzeyde çalışmaktadırlar.

İdari Hakim Nasıl Olunur?

                Herhangi bir üniversitenin hukuk fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra idari hakimlik sınavına girilir. Bu sınav yazılı şeklinde olup kazanma durumunda idari hakim adayları mülakata çağırılır. Mülakattan da başarı ile geçilmesi sonucunda iki yıl süren bir staj idari hakimleri beklemektedir. Stajın sonunda ise aday olan idari hakimler artık göreve başlarlar. 3,5 aylık mahkemede yapılacak staj sonunda işin yürüyüşü, mesleğin ince noktaları öğrenilmektedir. 1,5 aylık hazırlık eğitiminde ise Türkiye Adalet Akademisi’nde eğitim alınmaktadır. 3 ay Danıştayda yapılan stajda da Yüksek Yargı’da nasıl davranılacağı öğrenilir. 1.5 ay mahkeme stajında Vergi mahkemelerinde vergi yargılamasına dair bilgiler öğrenilir. 15 gün valilikte yapılan stajın ardından son olarak 4 ay da Türkiye Adalet Akademisi’nde stajın son aşaması tamamlanmaktadır. Stajın sounda ise idari hakim adayları yazılı sınava tabi tutulurlar.

İdari Hakim Görevleri

Danıştayda, bölge idare mahkemesinde, idare mahkemesinde ve vergi mahkemelerinde görev yapan idari hakimler, bu mahkemelere görev yapan diğer kişiler ile olan anlaşmazlıkları çözen yargıçlardır. Kanunların yanlış uygulanmasından kaynaklı mağdur olanların açtığı davaya bakarlar. İptal davaları ya da tam yargı davalarına bakarlar. Ayrıca idari mahkemeler il bazındadır ve bu yünden de idari hakimler de il bazında çalışırlar.

İdari Hakim Nerelere Çalışır?

                İdari hakim adayları aldıkları eğitim süresi kadar mecburi hizmet ile yükümlüdürler. İdari hakimliğe atanan idari hakimler, Adalet Bakanlığında idari yargı teşkilatının ihtiyacı bulunduğu birimler göz önüne alınarak idari hakimler atanmaktadır.

İdari Hakim ve Avukat Özgeçmişlerine Buradan Göz Atabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir