İdari Hakim Maaşı 2017

0

İdari Hakim Maaşı 2017

İdari Hakim Ne İş Yapar?

Vergi mahkemeleri, İdari mahkemeleri ve Danıştay’da görev yapan hakim kadrosuna idari hakim adı verilmektedir. İdari hakimler, hukuk fakültesi bitirildiği zaman idari hakim sınavlarına katılarak ve kazanılarak olunmaktadır. Üst düzeyde görev yapan idari hakimlerin aldığı kararlar genel olarak emsal olarak gösterilmektedir.

İdari Hakim Görevleri Nelerdir?

İdari mahkemeler il bazında olmaktadır. Bu neden idari hakimleril bazında faaliyet göstermektedir. Danıştay’da, idari mahkemede, vergi mahkemesinde ve bölge idare mahkemelerinde görev yapabilen idari hakimler, çeşitli anlaşmazlıkları çözen kişiler olmaktadır. Bazı kanunların yanlış uygulanması sonucu mağduriyet yaşayan kişilerin açtığı davalara bakmakta ve karara bağlamaktadırlar. Bu nedenle vermiş oldukları kararlar birçok mahkemece emsal olarak kullanılabilir. Tam yargı ya da iptal davalarına da bakabilirler.

 İdari Hakim Nerelerde Çalışabilir?

İdari hakim olabilmek için öncelikle 4 yıllık üniversite fakültesinin bitirilmesi gerekir. Daha sonra idari hakimlik sınavlarına müracaat gerekir. Yazılı sınavlarda başarılı olan adaylar, sözlü mülakatlarda da başarı göstermesi halinde 2 senelik stajlara başlamaktadır. Staj sürelerini tamamlayan kişiler, idari hakimlik için gereken atamalara girerler.

İdari hakimler vergi mahkemeleri, Danıştay ya da idari mahkemelerde görevlerini icra edebilmektedirler.

İdari Hakim Maaşı Ne Kadardır?

Aylık net olarak 3600 Türk lirasına yakın bir ücret alabilen idari hakimler, evli olması ve çocuk sahibi olması ile ek ödemeler de kazanabilmektedir. Bunun yanında yabancı dil tazminatı da alabilmektedir.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir