Hukuk Sekreteri

0

Hukuk SekreteriHukuk Sekreteri

Adliye teşkilatı, barolar, avukatlık büroları, hukuk müşavirlikleri gibi kurum ve kuruluşların yazılarını yazan, kayıtlarını tutan kişidir.

Hukuk Sekreterinin Görevleri:

Hukuk sekreterinin görevleri aşağıda sıralanmıştır:

  •  Telefon, faks, elektronik posta gibi iletişim araçlarını kullanmak ve randevuları düzenlemek;
  •  İşyerine gelen iş sahiplerini (müvekkilleri) ve ziyaretçileri karşılamak ve görüşmek istenilen kişi ile (avukat, savcı, hukuk müşaviri gibi) görüşmesini sağlamak;
  •  Avukatlık bürosunda çalışan hukuk sekreteri (davacı kişi avukatına vekaletname verdikten sonra) konu üzerinde avukatın hazırladığı yazıyı (dilekçeyi) usulüne uygun olarak daktilo eder ve adliyeye götürmek;
  • Adliyeden davalar ile ilgili gelen her tür yazıyı ilgili dosyalamak;
  • Duruşma günlerini izleme defterine kaydetmek;
  • Makbuzları hazırlamak ve imzalattırmak;
  • Baronun kendisine verdiği kart (bir çeşit yetki belgesi) ile adliyeden veya icra dairesinden dava ile ilgili evrak kopyasını almak.

Hukuk Sekreterinin Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Hukuk sekreterleri ofis oratmında yani kapalı ortamda çalışırlar. Ortam genellikle kalabalık ve gürültülüdür. Hukuk sekreterleri zaman zaman adliyeye veya başka bazı ofislere gitmek için şehir içinde ve şehir dışına seyahat etmek zorunda kalabilirler.

Hukuk Sekreterinin Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Adliye teşkilatında, avukatlık bürosunda, baroda, hukuk müşavirliği veya özel işletmelerin hukuk servisi ya da icra takip servislerinde iş bulabilirler.

Ayrıca hukuk öğrenimi yapan öğrenciler de beceri eğitimini bu tür hukuk bürolarında yaptıklarından, staj sırasında genel büro işleri kapsamına giren görevleri de zaten yerine getirmektedirler. Ancak mesleki eğitim veren lise dengi meslek liselerinin yaygınlaşması durumunda daha iyi tanınması bu mesleğe olan talebi artırabilecektir.

Hukuk Sekreterinin Kazanacağı Ücret Aralığı:

Hukuk sekreteri eğitimi boyunca sadece beceri eğitimi sırasında asgari ücretin % 30′u oranında ücret almaktadır.

Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin özel veya kamu işyeri olmasına göre değişmektedir. Ancak aynı işyerinde gösterilen performans ve kıdeme göre ücretlerde artışlar olmaktadır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir