Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nedir

0

Hizmet Birleştirme Dilekçesi

Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nedir Ve Neden Yazılır?

Sigortalı çalışan bir bireyin, malullük, iş kazaları, meslek hastalıkları, emeklilik, yaşlılık ve ölüm gibi hallerde aylık maaş kazanması için talepte bulunmak adına yazılan bir dilekçedir. Özellikle sigortalı kişi, birden fazla Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı iş yerlerinde çalışması halinde emekli olmadan öne hizmet birleştirme yapması gerekmektedir.

Hizmet Birleştirme Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Hizmet birleştirme işlemleri uzun süreç alan bir prosedürdür. Kişi bir yere bağlı olmadan, bir den fazla yerde SGK primi toplamış ise bu hizmet birleştirme dilekçesi onu ilgilendiriyor demektir. Yılda üçüz altmış beş gün ve ada otuz gün dikkate alınarak işlemler incelenir. Priminin nerede ne kadar yatırıldığı, yatırılmadığı gördüğü hizmet toplanması sonucu emekliliğe hak kazanacaktır.

Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bağlı çalışılmış kuruma hitaben şahsın sicil numarasını belirterek hizmetlerinin birleşmesini talep eden bir dilekçe formu yazması gerekmektedir. Yazdığı tarih, isim soy isim ve imza mutlaka olmalıdır. Ayrıca adres bilgisi, TC Kimlik numarası, Emeklilik Sicil Numarası, sigortalı sayıldığı il, Nüfusla ilgili bilgilerinde ise, Kişinin Doğum Tarihi ve Yeri, Nüfusa kayıtlı olduğu yer, Ana Adı form içinde belirtilmelidir.

Hizmet Birleştirme Dilekçesi  Nereye Teslim Edilir?

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığına, Sosyal Sigortalar Kurumuna, Esnaf ve Sanatkârlar Kurumuna, Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumuna teslim edilmelidir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir