Hemşirelik Mülakat Soruları

0

Hemşirelik Mülakat Soruları

Özel ve devlet ağlık kuruluşlarında hizmet veren hemşire hakkında genel bilgiler aşağıda ki gibi olurken, ne iş yapar, hemşire olmak için hangi okuldan mezun olmak gerekir, mülakat aşamaları ve soruları hakkında bilgiler de verilmiştir. Bu bilgilere göz atarak, konu hakkında detaylara sahip olabilirsiniz. İşte gerekli olan bilgilerden bazıları şu şekildedir.

Hemşire ne iş yapar?

Özel ya da devlet kurumlarında görev alan hemşireler, yine fabrika ortamlarında, fabrika hastanelerinde de görev aldıkları bilinmektedir. Hasta kabulünü yaparak, hastanın muayeneye hazır olmasını sağlamaktadır. Gerekli olan bilgilerin sisteme girişi, doktorun işini hafifletmeye yönelik çalışmalar yapar. Bunların yanı sıra, hasta bakımları için, şu hizmetleri üstlenmektedir.

  • Solunum
  • Beslenme
  • Boşaltım
  • Uygun pozisyon
  • Dinlenme
  • Giyim kontrol
  • Temizlik ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kontrolleri yapar

Doktor tarafından ön görülen tedavi şeklini hastaya uygularken, ilaç zamanlarını kontrol ederek, gerekli takviyeleri yaparak, hastanın tedavi sürecinde etkili bir rol oynar. Çalışma saatleri genel olarak belirsizdir ve çoğu zaman birkaç gün olarak nöbet tutarak çalışma sağlarlar. Gündüz ya da gece geç saatlere kadar hastanelerde ameliyat ekiplerine de yardımcı olarak, hastalar hakkında da günlük olarak rapor tutmak gibi görevleri bulunmaktadır.

Hemşire olmak için ne okumak gerekir?

Hemşire olmak için, ‘’ sağlık meslek lisesi ‘’ mezunu olmak yeterli olacaktır. Fakat, bu alanda kendini geliştirmek isteyenler ‘’ ön lisans bölümü ‘’ kayıtlarını da yaptırarak, hemşire olabilirler. Eğer ki, farklı bir liseden mezun olanlar, hemşire olmak istiyorlarsa, ÖSYM tarafından hazırlanmış olan üniversite sınavına girerek, ön lisans bölümü olan hemşirelik bölümüne kayıtların yaptırarak, mezun olduktan sonra özel ya da devlet kurumlarında gerekli şartları taşıması halinde hemşire olarak görev alabilirler.

Hemşire mülakat aşamaları nelerdir?

Devlet kurumlarında atamalar, KPSS puanı ile yapılmaktadır. Özel kurumlarda ise mülakatlar yüz yüze olarak gerçekleştirilir. Sözlü ve uygulamalı olarak iki aşama bulunmaktadır.

Hemşirelik mülakatında sorulan sorular

Özel sağlık kuruluşlarında, genel olarak kişilik testleri ve bu tip sorular sorularak mülakat gerçekleştirilmektedir. Sağlık alanına yönelik bazı sorular yine mülakat esnasında, hemşire adaylarına yöneltilmekte olup, genel bilgiler bu şekildedir.

Mülakatlarda Sorulan Tüm Sorulara ve Cevaplarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Zorluk Seviyesi Orta (6/10)
Mülakat Detayları
Birebir görüşme
Sınav*
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir