Hazırlanmadığımız Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilmeli?

0

Hazırlanmadığımız Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilmeli?

Hazırlanmadığımız Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilmeli?

Hazırlanılmayan mülakatlar diğer mülakatlara göre farklılık gösterir. Eğer bir mülakata yeteri kadar ya da hiçbir şekilde hazırlanılmamışsa dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ayrıca mülakat sonunda başarılı olmak bazı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin sorular hayatından içinden değil de bilgiye dayalı sorulursa böyle bir mülakattan başarılı çıkmak biraz zordur. Ancak hayatın içinden genel soruların sorulduğu bir mülakat etkili cevaplar ile başarılı bir şekilde atlatılabilir. Şimdi hazırlanmadığımız mülakat sorularına nasıl cevap verilmeli? buna daha yakından bakalım.

Mülakata hazırlanılmadığında neler yapılabilir?

Bir mülakata hazırlıksız gittiyseniz, öncelikle yapmanız gereken bunu karşı tarafa belirtmemektedir. Bu nedenle ilk olarak hazırlıksız olmadığınızı göstermeyin ve mülakat sırasında kendinizden emin bir tavır sergileyin. Hayatından için genel sorulara cevap verirken konuşmanızın kesik olmamasına ve diksiyonunuzun iyi olmasına dikkat edin. Bunun yanında heyecanlansanız bile sakin kalmaya çalışmak ya da bu heyecanı ön plana çıkarmamak önemlidir. Genelde hazırlanılmayan mülakatlar kişide stres yaratacaktır. Bu yüzden stresi arka plana atmak ve tamamen mülakatı yapa kişiye odaklanmak önemlidir. İK yetkilileri karşısında dağınık davranmamanız ve tam olarak onlara odaklanmanız sizi daha başarılı kılacaktır.

Diğer yandan mülakat sırasında ne çok girişken ne de çok suskun olun. Size soru sorulduğu anda cevap vermeye çalışın. Söz verilmeden konuşmamaya özen gösterin. Ayrıca özel hayatınızla ilgili fazla derinlere inmekten kaçının.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir