Hava Subayı Nasıl Olunur?

0

Hava Subayı Nasıl Olunur?

Devlet kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi özel sektörlerde de birçokmeslek dalı bulunmaktadır. Türkiye’de askerlik zorunlu olsa da aynı zamanda bir meslek dalı olarak da yapılmaktadır. Askerlik mesleğinin bir dalı da hava subaylığıdır. Hava subaylığı, bir devlet memurluğu olmakla birlikte aynı zamanda bir askerlik dalıdır. Yani hava subayı olan kişiler, askerliği bir maaş karşılığında meslek olarak yapmaktadırlar. Bu nedenle de hava subayı olan kişilerin belli özelliklere ve yeterliliklere sahip olması gerekmektedir.

Hava Subayı Ne İş Yapar?

Hava kuvvetleri komutanlığında istihdam edilen hava subayları; teknik, taktik ve idari işlerin planlanmasını ve yürütülmesini sağlamaktadır. Ayrıca hava kuvvetleri birliklerinin komutası da hava subaylarına ait olmaktadır.

Hava subayı Görevleri

Hava subay; er ve erbaşların eğitimlerini uygulamalarında görevlidir. Ayrıca hava kuvvetlerine ait tüm teknik ve idari işlerini yürütmek de hava subayının görevidir.

 Hava Subayı Kaç Saat Çalışır?

Hava subayları askerlik mesleği adı altında bir devlet memuru olmaktadır. Dolayısıyla da hava subayları da tıpkı diğer devlet memurları gibi günde 8 saat çalışmaktadır. Ancak birlikte nöbet uygulaması olduğundan dolayı bir gün nöbet tutup bir gün nöbet izni yapabilirler.

Hava Subayı Nerelerde Çalışır?

Hava subayları, hava kuvvetleri komutanlığı olarak isimlendirilen askeri birliklerde yani kışlalarda görev yapmaktadırlar.

Bu Bölümde Çalışanlar İçin Aranan Özellikler

Hava subayı olmak isteyen ya da bu mesleği yapan kişilerin öncelikle askerlik mesleğine uyumlu olmaları, dolayısıyla da zeki, çevik, fiziksel olarak sağlam ve sağlıklı olmaları bu meslek açısından aranan en temel özellikler olmaktadır.

Mesleklere Diar Maaş Bilgilerine Buradan UIlaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir