Harp Okulu Mülakat Soruları

0

Harp Okulu Mülakat Soruları

Milli Savunma Üniversitesi, harp okulu için aday öğrenci olanlara, belirli şartlar sunmaktadır.  Ki yine harp okulu için öğrenciler almak üzere de, mülakatlarını yapmaktadır. Mülakatlar, belirlenmiş bir standarda göre her kişi için aynı konular ele alınırken, farklı sorular ile birlikte, en iyi alım hedeflenmektedir. Kişilerde genel kültür ve tarihi bilgiler aranırken, yine mülakatta karşınıza çıkacak bazı bilgiler aşağıda ki başlıklar dahilinde sizlere sunulmaktadır.

Harp okulu mülakatı nasıl olur?

Harp okuluna kabul edilmek için, bedeni yeterlilik mülakatlarında, aşağıda liste halinde verilen yeterlilikler aranmaktadır.

  • 400 m koşu
  • Durarak uzun atlama
  • Mekik
  • Barfiks
  • Basketbol topu fırlatma

Yukarıda yer alan aktivitelerde, erkek ve kadın olmak üzere, farklı süreler ele alınarak, puanlandırma yapılmaktadır. Erkek adaylarda daha iyi performans aranırken, yine kadın adaylarda da en iyi performans aranan özelliklerdendir. Örnek olarak, erkek adaylarda basketbol topu fırlatma 28 metreden 100 puanı alırken, bayan adaylarda ise 23 metreden 100 puan kabul görmektedir. Yine atılan metreye göre puanlandırma yapılırken, diğer aktivitelerin de kendine göre bir puan değeri bulunuyor. Buna da Milli Savunma Üniversitesi resmi web sayfasından güncel olarak ulaşılabilir.

Harp okulu mülakatından geçmek için şartlar ya da kişide aranan özellikler

Sözlü mülakatta yine genel kültür soruları ve bu tarz sorular yer almaktadır. Bunun yan ısıra, mülakatlardan geçmek için, hem yeterlilik sınavlarını tamamlamak hem de sağlık elemelerinden geçmek gerekmektedir. Yukarıda yer alan aktivitelerden ise istenilen süre içerisinde parkuru tamamlamak kesin olarak önem taşıyor. Fiziki yeterlilik parkurlarına ise videolar hainde ulaşabilirsiniz.

Harp okulu mülakatında neler sorulur?

Sözlü mülakatta standart konuların dışında ‘’ Nutuk ‘’ kitabından bazı sözler ele alınmıştır öncesinde. Bunun yan ısıra, ülkemizin coğrafi konumu ve komşu ülkelerinden de sorular gelirken, genel kültür sorularında bir ağırlık var denilebilir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir