Hak ettiğiniz maaşı nasıl alırsınız?

0

Hak ettiğiniz maaşı nasıl alırsınız?

İş başvuru formlarında ya da iş görüşmelerinde en çok tereddüt edilen kısım maaş kısmıdır. Genelde kağıt üzerinde boş bırakmayı tercih edersiniz. Bunun sebepleri de genelde yüksek maaş yazarsanız değerlendirmeye alınmayacağınız ya da düşük maaş yazarsanız daha yüksek bir ücreti kaçıracağınız düşüncesidir. Tabi bir de çalışanlar için zam isteme durumu vardır ki o da oldukça gergin bir durum. İstediğiniz maaşı söylemek ve karşınızdakini buna ikna etmek.

Ancak biz sizler için bunu nasıl en kolaya indirgeyebileceğinizle ilgili bir yazı hazırladık. İşe başvururken mutlaka bir maaş miktarı belirtmeniz gerekiyor ise tek bir ücret yazmak yerine belli bir aralık bırakarak maaş miktarı belirtin. Eğer çalışansanız zam isterken çalıştığınız maaşın %10 u gibi bir zam isteyin daha fazlası genelde kabul görmez. Yapmanız gerekenlere bakacak olursak;

basari

Hazırlıklı olun!

iş görüşmesine gitmeden önce mutlaka sizinle aynı statüye sahip insanların maaşlarını araştırın hatta sahip oldukları diğer hakları da öğrenmeye çalışın. Böylece aklınızda bir ücret cetveli oluşacaktır. Mülakatlarda karşı taraf maaş konusunu açmadıkça siz açmayın mümkün olduğunca erteleyin. Özellikle ilk mülakatta maaş konuşursanız genelde pek olumlu izlenim bırakmazsınız.

Maaş dışında vaat edilenleri dikkate alınHak ettiğiniz maaşı nasıl alırsınız?

Olay tamamen maaş değil, sosyal haklarınız, izin günleriniz, fazla mesai ücretleriniz, hatta işe başlama tarihiniz bile sizin için bir pazarlık konusu. Eğer hali hazırda bir çalışansanız bu durumda genelde güçlü konumda siz olursunuz pazarlık etmekten çekinmeyin.

Ancak görüşme esnasında başka bir işiniz yok ise, gerçekten o işe çok ihtiyacınız olduğunu ve ne verirlerse kabul edeceğinizi karşınızdakine belli etmemeye çalışın çünkü mutlaka daha düşük ücret teklif edeceklerdir.

Tüm bunları düşünerek görüşmeye gitmeden önce bu durumları kafanızda ölçüp biçin ve kendinizi hazırlayın.

Ve asla yapmamanız gerekenler!

  • İlk mülakatta maaş konusunu açmayın
  • Sadece maaş odaklı olmayın diğer imkanları da değerlendirin
  • İnsan kaynaklarını işten ayrılmakla ya da işi kabul etmemekle tehdit etmeyin, sizin yerinize mutlaka birini bulurlar
  • Maaş konusu açıldığından gereğinden fazla uzatmayın
  • Görüşme sonunda tekrar tekrar maaş konusunu gündeme getirmeyin

Sizler için hazırladık!

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir