Hafız Nasıl Olunur?

0

Kur’an-ı Kerim, Allah’ın insanlığa göndermiş olduğu son ve değiştirilmemiş tek kutsal kitaptır. Bu kitap ise o dönemde indirilmiş olduğu bölgenin dili olan Arapça olarak bulunmaktadır. Her ne kadar her dile tercümesi bulunsa da, Kur’an’ın orijinal dilinde okunması çok daha etkilidir. İşte bu kitabı, kendi orijinal dilinde ezbere olarak okuyabilen kişiler hafız olarak adlandırılırlar.

Hafız Nasıl Olunur?

Hafız olmak için yapılması gereken tek şey, Kur’an-ı Kerim’, tamamı ile ezbere bilmektir. Bu her ne kadar teoride çok kolay görünse de o kadar da kolay yapılabilecek bir iştir. Her şeyden önce hafız olmayı düşünen kişi Allah yolunda olmalıdır. Allah’ın farzlarını yerine getirmeli ve günahlarından ise uzakta durmalıdır. Bundan sonrası ise sadece düzenli bir çalışma ve azim gerektirmektedir. Hafızlar 600 sayfalık Kur’an’ı öğrenirken çok fazla zorluklar çekebilirler fakat düzenli bir çalışma ile bu 600 sayfa küçük parçalara bölünür ise 2 yıllık bir süre zarfında hafız olabilmek mümkündür. Hafız olmak için bir kişi küçük yaşlarında teşvik edilmelidir. Çünkü hafız genç yaşlarda daha kuvvetlidir ve ezberleme yeteneği çok daha gelişmiştir. İleriki yaşlarda ise akıl başka şeyler ile dolmaya başlar ve ezberleme yeteneği azalır.

Hafız Ne İş Yapar?

Bir hafızın en temel görevi, kendisi gibi Allah yolunda olan hafızlar yetiştirmektir. Bunun için ise hafız olmanın ilk aşaması olan Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrencilerine öğretir. Bunu ise genelde küçük yaşta olan öğrencilerine yapar. Çünkü küçük yaştaki beyinlerin bir şeyleri öğrenmeleri çok daha kolaydır

Hafız Nerelerde Çalışır?

Hafızlar genel olarak Diyanet İşleri tarafından kontrol edilmekte olan Kur’an kurslarında görev alırlar. Bunun dışında ise devlet bünyesinde, Diyanet İşleri Başkanlığında çalışmakta olan hafızlar da mevcuttur.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir