Haber Spikerlerinin Maaşı

0

Haber Spikeri Nedir?

Spiker, yurtiçi ve yurtdışı ile ilgili sıcak gelişmeleri, durumları, olayların insanlara medya yolu ile aktarılmasını sağlayan kişilerdir. Spikerler günümüzde televizyon, radyo, ve internet gibi bir çok farklı iletişim platformunu kullanarak bilgilerin bize aktarılmasını sağlarlar. Spikerler, ekonomi, siyaset, spor yada haber spikerliği gibi alanlarda özelleşebilirler.

Haber Spikeri Nasıl Olunur?

Haber spikeri olmak istiyorsanız ilk olarak Üniversitelerin Radyo, Televizyon veya Program yapımcılığı gibi iletişim ile ilgili bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bilindiği üzere spikerlik için özellikle üniversite’de açılmış bölümler bulunmamaktadır. Bu nedenle spiker olabilmeniz için aranan bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Haber Spikeri Olmak için Aranan Özellikler

  • Spiker olabilmek için düzgün bir diksiyona sahip olmanız gerekmektedir.
  • Kültür seviyenizin yüksek olması gerekmektedir. Daha çok okuyan, araştıran ve gündemi takip eden kişiler spikerlik için uygun görülürler.
  • Üniversitelerin Medya ile ilgili bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir.
  • Canlı yayında bir haber metnini kamera karşısında nasıl okumanız gerektiğini, kameraya nasıl bakmanız gerektiğini ve prompterden haberleri okurken nasıl bir hareket tarzınızın olması gerektiğini iyi bilmelisiniz.
  • Haberler arasındaki duygu geçişlerini, kişilere doğru ve dozajında verebilmelisiniz.
  • Spikerlik sırasında objektif olmalısınız.

2018 Haber Spikeri Ne Kadar Kazanır?

Haber spikerleri çalıştıkları alanlara ve kurumlara göre farklı maaşlar almaktadırlar.  Özellikle televizyonda çalışan haber spikeri ücretleri, diğer spikerlik alanlarına göre daha fazladır. Günümüz şartlarında bir haber spikeri 5-20 Bin TL arasında değişen maaşlar alabilmektedirler.

Diğer Mesleklere Dair Maaş Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir