Güncel CV örnekleri

0

Güncel CV Nasıl Hazırlanır?

CV yada özgeçmiş, en kısa tabirle iş bulma sürecinde kendinizi en kısa ve kolay şekilde tanıttığınız bir belgedir. Tabi bu kadar kısa bir belgede kendinizi güzel tanıtmanız ilk intiba adına oldukça önemli. Bir CV’nin olmazsa olmazları vardır. Bunlara kısaca göz atacak olursak eğer;

  1. Temel bilgiler

Nerede oturduğunuz, doğum yılınız, telefon numaranız, mail adresiniz gibi temel bilgilerinizin yer aldığı kısımdır. Hangi CV çeşidinde olursa olsun bu kısım yazılır.

  1. Eğitim bilgileri

Eğitim bilgileriniz ise ilkokuldan başlayarak gittiğiniz tüm okullar ve bu okullarda okuduğunuz bölümlerdir. Bazen başarı notunuzu da yazmanız gerekebilir.

Eğitim bilgileri yazılırken sondan başa doğru mu yoksa baştan sona doğru mu yazacağınız tamamen sizin seçeceğiniz CV çeşidi ile alakalıdır.

  1. Deneyimler

Bu kısımda bu zamana kadar çalıştığınız iş tecrübelerinizi yazarsınız. İş tecrübeniz yok ise staj yazabilirsiniz. O da yok ise deneyimler kısmı için bir başlık açmayın ve eğitim bilgilerinizi ön plana çıkarmaya çalışın.

  1. Alınan sertifikalar/yetenekler

Bu kısım ise hayatınız boyunca aldığınız eğitimleri yazacağınız, var ise herhangi bir uzmanlık alanınız bunu belirteceğiniz kısımdır. Burada bu özelliklerinizden bahsederken hangi süreler arasında ne yaptığınızı ne kadar profesyonel olduğunuzu da belirtmelisiniz.

Yabancı dil bilgisini, bilgisayar bilgilerinizi bu bölüme yazabilirsiniz.

  1. Referanslar

En çok merak edilen kısımlardan birisidir. Kaç referans yazılmalı? Bu referanslar nasıl yazılmalı? Diye. Ancak ister profesyonel ister tecrübesiz iş arayan olun fark etmez CV’lerde en fazla iki tane referans yazmanız yeterlidir. Bu referansları yazarken dikkat etmeniz gereken ise, referans yazacağınız kişinin kurumu, mail adresi, telefon bilgileri ve pozisyonu doğru bir şekilde yazılmalıdır.

CV Hazırlamak İsteyenler Bu Yazılardan Yararlanabilirler

Güncel Özgeçmiş örnekleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir