Gönüllü Askerlik Dilekçesi

0

Gönüllü Askerlik Dilekçesi

Gönüllü Askerlik Nedir? 

Gönüllü askerlik; Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılan gönüllük esasına dayanan bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyetinde gönüllü olarak asker olmak isteyen adayların öncelikle belirli şartlara uyması gerekmektedir. (Bu şartları aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz) Bu şartlara uyan adaylar isteklerini öncelikle yazılı bir dilekçe ile başvurularını yaparlar.

Ardından onay almaları dahilinde ön sağlık muayenesine alınırlar. Bu aşamayıda başarıyla geçen adaylar 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esas alınarak stihdam edilen gönüllü askerler sözleşmeli er olarak göreve başlarlar.

Gönüllü askerliğe kimler başvurabilir?

  • T.C. vatandaşı olmak
  • En az ilköğretim mezunu olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Askeri okullar ile ilişiğinin kesilmemiş olması
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak
  • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir.

Gönüllü Askerlik Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Gönüllü askerlik dilekçesi, gönüllü olarak askere katılmak, asker olmak isteyen adayların bu isteklerini bildirmek için hazırladıkları resmi yazılı evraktır.

Gönüllü Askerlik Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Gönüllü askerlik başvurusu için sizden istenen dilekçe metnini sizler için hazırladık ve aşağıda paylaştık. Dilerseniz bilgisayar yada telefonunuza indirebilir, üzerinde istediğiniz değişikliği kolayca yapabilirsiniz.

Gönüllü Askerlik Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Hazırlanan gönüllü askerlik dilekçeleri askerlik şubelerine teslim edilmektedir. Gönüllü asker olarak göreve başlamanız onaylandığı takdirde askerlik şubeleri sizinle gerekli iritibata geçecektir.

Diğer Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Gönüllü Askerlik Dilekçe Örneği İNDİR

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir