Gelir Uzman Yardımcısı Ne İş yapar

0

Gelir Uzman Yardımcısı Ne İş yapar

Maliye Bakanlığına bağlı olarak çalışan gelir uzman yardımcılarının görevleri genel olarak vergi dairelerinde vergi ile ilgili sıkıntı yaşanan mükelleflere bu konuda bilgi vermek üzere çalışırlar.

Gelir uzman yardımcıları genel olarak vergi dairelerinde görev yapmaktadırlar. İİBF mezunu olup KPSS’ye hazırlanan kişiler genel olarak pek çoğu bu memurluk türünü hedeflemektedir. Memurluktan bir gömlek üstün olarak görülür.

Gelir Uzman Yardımcısı Görevleri

Gelir uzman yardımcılarının görevlerine baktığımızda bu konuda yönetmelikte şu ifadeler yer almaktadır; “Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatlarda belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yerine getirirler.” Şeklinde ifade edilmektedir. Bu ifadede muğlaklık vardır ve gelir uzmanları genel olarak pek çok işi yaptığı bilinir.

Gelir Uzman Yardımcısı Kaç Saat Çalışır

Günlük mesai saatleri bellidir, sabah 08:00 akşam 17:00 şeklinde çalışan gelir uzman yardımcıları zaman zaman mesai yapabilmektedir.

Gelir Uzman Yardımcısı Nerelerde Çalışır

Vergi daireleri başta olmak üzere Maliye Bakanlığı’na bağlı farklı birimlerde de görev alabilmektedirler.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Gelir Uzman Yardımcısı olabilmek için öncelikle İİBF lisans mezunu olmak gerekmektedir. KPSS’ye bu alan üzerinden girerek alandan en az 70 puan alarak Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına girebilmek için hak kazanılır. Ardından gelir uzman yardımcılığı sınavına girerek kontenjan miktarının beş katı kadar aday sınav puanına göre en yukarıdan aşağıya doğru sıralanır ve sıralamaya giren adaylar mülakata çağrılarak değerlendirme yapılır en son olarak adayların tüm puanları hesaplanarak kazanan adaylar belirlenir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir