Gazi Maaşı Ne Kadar 2017

0

Gazi Maaşı 2017

Gaziler, şehitlerin yer yüzünde olan siluetleridir. Bir gazi, bir terör ve ya işgal olayı sırasında vatanı ve vatandaşları için canını hiçe sayarak olaya müdahale etmeye çalışmış ve bu müdahaleden de hayatta çıkmayı başarmış kişidir.

Gazi Nedir?

Gaziler, aslında zamanında yapılması gerekeni yapmış ve bir iş yapmaması gereken insanlardır. Fakat özellikle de ülkemizde verilen az gazi maaşları ve yetersiz ayrıcalıklar ile gaziler de çalışmak mecburiyetindedir. Özellikle şehit aileleri ve gazilerimiz, iş hakkı kanunu kapsamında çeşitli devlet kurumlarında çalışmak üzere atanmada öncelik kazanmaktadırlar. Fakat yapılan bu atamalar çoğu zaman canını hiçe saymış bu kişi için yeterli olmasa da, hiç yoktan iyidir dedirtmektedir.

Terörle mücadelede yaralanan, şehit ailesinden olan ve ya savaş döneminde yaralanmış olan kişiler, günümüzde çoğu zaman gerekli hassasiyet gösterilmeden onur kırıcı işlere yerleştirilmektedir ve bu durumla ilgili herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Özellikle çoğu gazinin fiziksel noksanlığı da göz önüne alınmadan bu görev atamaları gerçekleştirilmektedir.

Bu atamalar sonucu ise gazilerimiz ve şehit yakınları genel olarak hizmet kısmında çalışırlar. Temizlikçi, taşıyıcı gibi herhangi bir bilgi ve ya yetenek gerektirmeyen mevkilere atanan gaziler ve şehit yakınları için herhangi bir yasa bulunmamaktadır.

Gazi Nerelerde Çalışır?

Gaziler, iş hakkı kanunu kapsamında çeşitli devlet kurumlarına atanırlar. Atama yapılan bu kurumlar ise okullar, devlet daireleri, bakanlıklarda çalışabilirler. Bu çalışanların ise çalışma saatleri ve aldıkları maaşlar ise çalıştıkları kurum tarafından belirlenmektedir.

Gazi Maaşları Ne Kadar?

15 Temmuz tarihine kadar terör olaylarından yaralanan kişiler maaş alamamaktaydılar. Fakat 15 Temmuzdan sonra terör olaylarında yaralanan kişiler de sınıflara ayrıldı ve gazi maaşı almaya başladılar. Gazilere verilen en yüksek maaş 2150 TL ve en düşük maaş ise 1404 TL’dir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir