Fotoğrafçı

0

fotoFotoğrafçı

Fotoğrafçı fotoğraf makinesiyle varlıkların görüntüsünü filme kaydeden ve görüntülerinin karta basımını yapan kişidir.

Fotoğrafçı Görevleri:

Fotoğrafçının görevleri aşağıda sıralanmıştır:

  • – Fotoğraf makinesini hazırlamak;
  • – Müşterinin fotoğraf isteğini belirlemek;
  • – Işık ayarı yapmak ve fotoğrafı çekilecek kişinin veya nesnenin yerini, en iyi görüntüyü verebilecek şekilde ayarlamak;
  • – Kaliteli bir fotoğraf elde etmek için makineyi ayarlamak;
  • – Düğmeye basarak görüntüyü saptamak;
  • – Filmin negatiflerini makineden çıkarmak;
  • -Filmi karanlık odada banyo etmek;
  • – Elde edilen negatif yada diyapozitifin istenilen sayıda kopyasını çıkarmak.

Fotoğrafçı  Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Fotoğrafçı, fotoğraf stüdyolarında çalışabileceği gibi, açık havada, değişik ortamlarda (düğün, nişan, seminer, toplantılar, kongreler vb.) çalışabilir. Film banyosu ve tab edilmesi sırasında karanlık odada çalışmak gerekir. Teknolojik gelişmelerle, pek çok yıkama ve baskı işlemi artık minilablarla gün ışığında yapılabilmektedir. İş genellikle ayakta yürütülür. Normal çalışma saatleri dışında çalışmak ve seyahat durumu söz konusu olabilir. Fotoğrafçı görsel bir ürün yaratır, işini yaparken müşteriyle ve çalışma arkadaşlarıyla etkileşimde bulunabilir, ama bir fotoğrafçı işini tek başına da yürütebilir.

Fotoğrafçı  Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Fotoğrafçılar kendilerine ait işletmelerinde, basın-yayın kuruluşlarında, resmi ve özel işyerlerinde ve ajanslarda çalışırlar.

Ticari çekimler yapan fotoğrafçılara olan ihtiyaç piyasadaki gelişmelere bağlı olarak bazen artmakta, bazen de azalmaktadır. Ticari fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli gelişmiş araçlar, hem talebi artırmakta, hem de işgücüne olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Sanatsal fotoğrafçılık, toplumun sanatsal ürün ihtiyaçlarına bağlı olarak gelişir, buna bağlı olarak da talep doğar. Refah düzeyi yükselen toplumlarda sanata duyulan ilginin arttığı gözlenmektedir.

Fotoğrafçı  Kazanacağı Ücret Aralığı:

Meslek eğitimini, Mesleki Eğitim Merkezinde edinenlere, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işverence ücret ödenmektedir. Bu sıradaki sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bir işverenin yanında çalışılması durumunda asgari ücretin 2-3 katı arasında ücret alınabilmektedir.

Kendi işini kuranlarda kazanç çok daha fazladır. Üstün yetenekli ve deneyimli fotoğraf sanatçıları iyi kazanç sağlayabilirler.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir