Fizyoterapist Maaşları

0

Fizyoterapist Maaşları 2017

Fizyoterapist nedir?

Günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alan fizyoterapistlik, devlet ya da özel sektörde çalışmaya imkân kılan bir bölüm olarak tanımlanabilir. Sağlıklı olan kişilerde fiziksel aktivite düzenlemesi ve hareket kabiliyetlerini artırmaya yönelik olarak programlar uygulayarak, eğitim veren kişiye fizyoterapi uzmanı adı verilmektedir.

Fizyoterapi uzmanı nasıl olunur?

Fizyoterapi uzmanı ya da fizyoterapist olmak için, özel ya da devlet üniversitelerinde yer alan 4 yıllık bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Sayısal puanlar ile alınan bu üniversite mezuniyetinden sonra, KPSS sınavı dahilinde, ataması yapılarak, devlet kadrolarında görev alması mümkün olmaktadır. Yine özel kurumlarda da bu mesleği icra etmek mümkün olurken, özel sektör şartlarını taşıyor olması ve mesleki gereklilikleri de bünyesinde bulunduruyor olması gerekmektedir.

Fizyoterapist ne iş yapar?

Sağlıklı kişilerde görevini yukarıda ki paragraflarda bahsetmiştik. Hastalık durumlarında ise;

  • Rehabilitasyon uzmanının verdiği eğitimler esnasında, hastalıkların ortadan kaldırılmasına yönelik olarak planlar yapar ve bu planları uzman ile birlikte uygulamaya koyar
  • Programda belirtilmiş olan hedeflere ulaşabilmek adına, hastanın rollerini ve görevlerini tanımlayarak, programın iyileşme sürecinde tüm bilgileri kayıt altına alır.
  • Uzman doktor ile birlikte, destekleyici ve koruyucu olan rehabilitasyon teknolojilerinin kullanımını belirler. Uygun ölçü ve özelliklere göre, önerileri geliştirerek, hasta ve hastanın ailesine gerekli eğitimleri vererek görevini tamamlar.

Fizyoterapist maaşı ne kadar?

Özel ve devlet kurumuna göre değişiklik gösterir. Tecrübe ve mesleği yeterliliklere göre farklı maaşlar alırlar. 2015 verilerine göre, en düşük fizyoterapist maaşı 1800 TL civarında olurken, en yüksek maaş ise 2100 TL civarında olmaktadır.  Güncel maaşlar için, içeriklere göz atabilirsiniz.

Diğer Mesleklere Dair Maaşları Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir