Fizik bölümünden mezun olanlar nerede çalışabilir?

1

Fizik bölümünden mezun olanlar nerede çalışabilir?

Fizik bölümünden mezun olanlar nerede çalışabilir?

Fizik, aslında maddenin temel özelliklerinin inceler. Okuması oldukça zor olan bölümler arasındadır. Bir fizikçi maddenin temel özelliklerini incelerken sadece oluşan bilgiden yararlanmaz kendi deneylerini yaparak yeni bilgiler edinmeye çalışır. Hemen hemen her üniversitenin fen- edebiyat fakültesinde fizik bölümü vardır. Bu bölümü okumak için sınavdan yeterli puanı almak tek başına yeterli değildir. Çünkü fizikçi olmak için fiziği gerçekten sevmek gerekir. Yazının başında belirttiğimiz gibi okuması zor olan bölümlerin arasındadır. Peki fizik bölümünden mezun oldunuz bu durumda önünüze ne gibi seçenekler serilecek bir fizik bölümü mezunu nerede çalışabilir?

Fizik bölümü mezunları için çalışma alanları

Oldukça zor bir bölümü bitirdiniz ancak ülkemiz şartlarında bu bölüm mezunu olarak iş bulmakta oldukça zordur. Okulda kalıp akademik kariyerinize devam edebilir hatta profesörlüğe kadar ilerleyebilirsiniz. Pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bunlar dışında TUBİTAK destekli veya böyle büyük sponsorlu projelerin ekibinde yerinizi alarak hem yeni bilgiler öğrenebilir hem de para kazanabilirsiniz.

KPSS sınavına girerek devlet kapılarını açabilir devletin herhangi bir organında fizik mezunu olarak çalışabilirsiniz.

Bunlarında dışında fizik bölümü mezunu arayan özel firmalara çalışabilirsiniz. Örneğin, fabrikalarda ölçüm ve raporlama sorumlusu olarak ayrıca klinik destek uzmanlığı yapabilirsiniz. Çünkü biyomedikal bölümlerinde ihtiyaçlar genellikle fizik, biyoloji ve kimya mezunlarından sağlanır. Ya da bu tarz bir alanda yüksek lisans eğitimi alarak başka alanlara da yönelebilirsiniz.

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yusuf çapkın

fizik mezunları yapmaları gereken şeyler şunlar insanlarla çok iyi iletişim kurmak bunun mümkün olmadığı bir gerçek ise yani halk ile muhataplık ilişiği bulunmayan durumlarda bireysel özellikler ön plana çıkıyor istimlak edilecek eski binalar belirlenmeli bu binalardaki tapu sahipleri yazılı belgelerle uyarılarak evleri boşaltmaları için süre tanınacakbu süre en az 60 gün en fazla 6 ay olacak bu çalışmalar noter tarafından kayıt altına alınıp resmi belgeler haline getirilecek.