Farmakolog

0

FarmakologFarmakolog

Farmakolog ilaçların ve diğer maddelerin insanlar ve hayvanların organları, hücre ve dokuları üzerindeki etkilerini araştıran, yeni tıbbi ilaçlar geliştiren kişidir.

Farmakolog – Görevleri:

Farmakologun görevleri aşağıda sıralanmıştır:

– Hastalığa göre hangi ilacın kullanılacağını araştırmak;
– İlaçların, metabolizma, hücre büyümesi, üreme, dolaşım, solunum ve sindirim sistemleri üzerinde, etkinliğini laboratuarlarda klinik deneylerle araştırmak;
– Eczacı ve tıp doktorları ile birlikte çalışarak insanlar ve hayvanlar üzerinde ilaçların denenmesini sağlamak;
– İlaçların geliştirilmesinde, ilaç potansiyeli ve üretim metodlarının standardizasyonunda endüstriyel eczacılarla ortaklaşa çalışma yapmak;
– Yiyecek koruyucuları, renklendirme maddeleri, toksik gazlar ve deterjanların ve diğer vücuda alınan maddelerin insan dokuları ve organlarına ne gibi etkileri olduğunu laboratuarlarda araştırmak;
– Kanda ilaç düzeyini belirlemek.

Farmakolog – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Farmakologlar genellikle üniversitelerde, hastanelerde ve ilaç endüstrisinde çalışırlar. Çalışma ortamı temiz fakat ilaç ve kimyasal madde kokuludur. İş oturarak yapılır. Kişi meslektaşlarıyla iletişim halindedir.

Farmakolog – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

İleri bir uzmanlık eğitimi olduğu için işsiz kalma riski bulunmamaktadır. Farmakologlar, meslek eğitimi bittikten sonra, tıp fakültelerinde araştırma görevlisi olarak kalabilirler. Hıfzısıhha kurumunda (gıda, su denetimi bölümünde) çalışabilirler. İlaç şirketlerinde tıbbi müdür, ürün sorumlusu veya araştırma-geliştirme laboratuarında çalışabilirler. Tekrar eğitim alarak tıbbın başka bir dalına geçebilirler.

Farmakolog – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Doktora süresi boyunca “Araştırma Görevlisi” kadrosundan maaş alırlar.Uzmanlık eğitimi alanlar, “Doktor” kadrosundan maaş alırlar.

Kamu kesiminde net asgari ücretin yaklaşık 4 katı civarında, özel sektörde (ilaç firması) net asgari ücretin yaklaşık 6 katı civarında, maaş alırlar.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir