Farklı iş başvuruları için farklı özgeçmiş hazırlanmalı mı?

1

Farklı iş başvuruları için farklı özgeçmiş hazırlanmalı mı?

Farklı iş başvuruları için farklı özgeçmiş hazırlanmalı mı?

Bu soruya hiç düşünmeden verilecek tek cevap evet. Bugün özgeçmiş hazırlayanların bir çoğunun yaptığı en büyük hatadır yanı özgeçmiş ile farklı birçok şirkete başvurmak.

Tek bir şablon kullanıyor olabilirsiniz. Sonuçta firmadan firmaya bilgilerim değişecek değil ya diye düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak böyle değil aslında bilgileriniz firmaya göre değişebilir.

Kimlik bilgileriniz mail adresiniz gibi sabit olan bilgiler hakkında bir şablondan faydalanabilirsiniz. Ancak özgeçmişinizin geri kalan kısmında farklı cümleler kurmanız gerekir. Başvurduğunuz firmayı kısa bir şekilde araştırın. Ne istediklerini tam olarak anlayabilirseniz eğer daha önce çalıştığınız işlerde iş tanımı yaparken tam olarak onların aradığı kişiymiş gibi davranabilirsiniz.

Ayrıca hobilerinizde firmadan firmaya değişebilir.

Ön yazının etkisini kesinlikle hafife almayın. Her seferinde farklı bir ön yazı hazırlamak zorundasınız aslında. Karşınızda sanki firma yetkilisi varmış gibi ona hitaben bir ön yazı hazırlayın. Başvurduğunuz pozisyonu özel olarak belirtin ve kendinizin o pozisyon için yeterli olduğuna karşınızdakini en azından sizinle görüşmek isteyecek kadar buna inandırın ya da meraklandırın.

Tüm bu sebeplerden dolayı ön yazınız ve özgeçmişinizi her seferinde güncellemelisiniz. Bazı aldığınız sertifikaları sadece özgeçmişiniz uzun gözüksün diye yazmayın sonuçta o firmanın sertikalarla bi alakası yoksa özgeçmişinizde bilgi kalabalığından başka bir şey yaratmayacaksınız. Kısa öz ve net olun.

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
metin yıldız

ben metin yıldız 08 10 1969 corum dohumluyum 1999 ve 2005 arası istanbulda ilac fabrikasında temizlik ve bahcıvanlık yaptım 2006 ve 2010 arası istanbul avcılarda 10 katlı bir sitede kapıvılık ve bahcıvanlık yaptım kentsel dönüşüm nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım 2012 ve 2013 arası alanya mahmutlarda elagas otelde gecici olarak temizlik ve bahcıvanlık işinde calıştım ve şu anda boşdayım alanyada kapıcılık ve bahcıvanlık işi eramaktayım