Facebook Profilinizin İşe Alınmanızda Etkisi Var Mı

0

Facebook Profilinizin İşe Alınmanızda Etkisi Var Mı?

Günümüzde internet kullanmak artık hayatın merkezinde olan bir durumdur. Sosyal platformlar hayatın pek çok bölümünde vardır ve göz önünde olan alanlardır. Bu platformlar arasında bulunan Facebook oldukça popülerdir. Öyle ki kişiler bu platformda fazlasıyla paylaşımda bulunurlar. İş yaşantısında da bu platformdan yararlanılır hale gelinmiştir. İşe alım sürecinde bile Facebook profillerinin etkili olduğu öne sürülmektedir.

Facebook Profillerinin İncelenmesi

İşverenler işe alım sürecinde kişilerin sosyal medya hesaplarını da inceler hale gelmişlerdir. Öyle ki etkileyici olan bir profil fotoğrafı ve iyi olan bir Facebook profili işe alım sürecinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak araştırmalar da yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Facebook profili düzenli olanlar, iyi bir fotoğrafa sahip olanlar ve sektörün durumuna göre sahip oldukları özellikleriyle dikkat çekenler çok daha fazla ilgi çekmişlerdir. Bu da iş verenlerin Facebook profillerine verdikleri önemi ortaya koymaktadır.

Doğallığın Görülmesi

İşverenlerin Facebook profillerini incelemelerinin başlıca nedenlerinden biri, Facebook profillerinin kişilerin doğal hallerini barındırıyor olmasıdır. Çünkü insanlar sosyal platformları kullanırlarken işverenlerin bunu inceleyeceklerini düşünerek kullanmazlar. Yani bu durumu düşünmeden Facebook’ta doğal olan hallerini ya da kendi düşüncelerini açık bir şekilde paylaşırlar. Bu sayede Facebook profili işverenlere o kişiyle ilgili olarak bilgi verir. İşverenlerin o kişinin yaşama bakışını ve kişiliğini aşağı yukarı Facebook profilinden gözlemleyebilir. Kısacası Facebook işverenler için daha dürüst bir şekilde bilgi alınan ortamdır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında Facebook profillerinin işe alımda etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir