Evlilik Sebebiyle İstifa Dilekçesi

0

Evlilik Sebebiyle İstifa Dilekçesi

Özel ya da devlet kurumlarında çalışan kişilerin, belirli şartları taşımaları halinde, istifa dilekçeleri verdiği durumlarda, kıdem tazminatı haklarından yararlanabilmesi mümkündür. Elbette ki bu istifa dilekçeleri, mazeretleri ile birlikte yazılması gerekirken, Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi hakkında bilgiler aşağıda ki gibidir.

Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi nedir?

İstifa eden kişinin, çalışmakta olan kurumdan, tazminat haklarını alabilmesi için gerekli olan bir dilekçe örneğidir. Bu dilekçe eğer ki yazılı olarak ilgili birime bildirilmez ise normal istifa dilekçesi sunulduğu durumlarda tazminat hakkı mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra dilekçe ile birlikte evliliği kayıtlayan belgenin de ek olarak bulundurulması gerekmektedir.

Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi ne için kullanılır?

Bahsetmiş olduğumuz Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi, çalışan kişinin işten ayrılırken haklarını alabilmesi için kullanılmaktadır.

Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi nasıl yazılır?

Dilekçe yazılırken, aile cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Sonrasında ise, iş yerinde çalıştığı tarih aralığı belirtildikten sonra, kıdem tazminatı maddelerine bağlı olarak, işin bırakılacağı tarihi ve evlilik nedeni ile olduğu açık olarak belirtilmelidir. Diğer bilgiler ise dilekçe kurallarına uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi nereye teslim edilir?

Gerekli dilekçe özelliklerine bağlı olarak hazırlanmış olması gereken evlilik sebebi ile istifa dilekçesi, çalışılmakta olan kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Hazırlanan bu dilekçe aslında bir istifa olmayıp, gerekli maddelere bağlı olarak yapılan bir iş feshi olarak değerlendirilmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir