Ergonomi Mühendisliği Hakkında Bilgi

0
Ergonomi Mühendisliği

Ergonomi Mühendisliği

Ergonomi Mühendisliği

Giderek yaygınlaşma olan ergonomi mühendisliği, çağdaş üretim tekniklerinin kullanılarak kullanılan araç ve gereçlerin yeniden düzenlenmesini sağlayan bir meslek dalıdır. Bir kurumda çalışanların verimini daha artırma konusunda devreye ergonomi mühendisliği girer ve çalışanlar için uygun ortamlar yaratır.

Ergonomi mühendisliği ne iş yapar?

–          Ergonomi mühendisi iş yerlerinde pratik çözümler üretir.

–          İş yerinde yaratıcı ve dinamik fikirler ortaya koyar.

–          Çalışanların verimini artırmak için ergonomik ortamlar oluşturur.

–          İş ve çalışma sistemlerinde gerekli yapılanmalar meydana getirir.

 

Ergonomi mühendisliği özellikleri nelerdir?

Ergonomi mühendisliği özellikleri nelerdir?

Ergonomi mühendisliği özellikleri nelerdir?

–          Mesleği yapanların asıl görevi çalışanları en yüksek kapasitede işe yönelmektir.

–          İş yerinde verim açısından düşüş yaşandığı anda ergonomi mühendisleri devreye girer.

–          İş yerlerinde verimi artırmak için gelişen teknolojiden faydalanır ve bu şekilde yeniden baştan düzenleme yaparak çalışanların performans artışına katkıda bulunur.

–          İş bünyesinde koşulları yerleşim alanlarının kullanım biçimine göre şekillendirir.

–          Kurum içinde bulunan görsel materyalleri yeniden düzenler.

 

Ergonomi mühendisliği çalışma ortamı ve koşulları nelerdir?

Ergonomi mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler için çalışma alanları arasında endüstri kuruluşları ve finans kurumları yer alır. İş sahaları bu alanlar olan mühendislerin çalışma koşulları bünyesinde bulunulan kuruluşa göre değişim göstermektedir. Bazı kuruluşlar ergonomi oldukça önem verdiği için ergonomi mühendislerinin istekleri hemen hemen yerine getirilir. Ancak bu durum her kurum ya da kuruluş adına geçerli değildir. Bu nedenle bazı durumlarda mühendislerin çalışma koşulları sıkıntılı süreçler içerisinde kalabilmektedir.

Mesleğin gelecek 10 yıl içerisindeki durumu

Mesleğin 10 yıl sonraki durumu için parlak bir geleceğe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü günümüzde çalışan kesimden istenen verimi elde etmek oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Bu nedenle her çalışandan tam kapasite verim alabilmek için gelecek yıllarda pek çok ergonomi mühendisine ihtiyaç duyulacaktır. Bir iş yerinde verimin artması üretimin artması aynı doğrultudadır. Her işveren ise sahip olduğu çalışandan en iyi performansı göstermesini ister. Ancak birtakım sorunları direkt olarak kendisi fark edemediği için istenen verim çoğu zaman için ortaya çıkmaz. Bu verimin tam olarak ortaya çıkmasını sağlayacak ve kurum ya da kuruluşun istenen kapasitede çalışmasına destek olacak ergonomi mühendisleri olacaktır.

Ergonomi mühendisliği için giriş koşulları

–          Lise mezunu olmak

–          LYS sınavında ilgili puan türünden yeterli puan almak

–          ÖSYM tercihleri sırasında bölümün okutulduğu üniversitelerden birinde ilgili bölümün tercihini yapmak

 

Ergonomi mühendisliği eğitimi

Ergonomi mühendisliği bölümünde verilen derslerde ilk yıl temel dersler üzerine eğitimler verilmektedir. Türk dili, matematik ve İnkılap Tarihi gibi derslerle başlayan eğitimler, bir sonraki yıllarda yerini alan derslerine bırakmaktadır. Alan dersleri ile öğrencilere meslek hayatlarına neler yapabilecekleri anlatılmakta ve bu şekilde meslek hayatına hazırlanmaları sağlanmaktadır. Bunun yanında üniversiteye bağlı staj uygulamaları programın ilerleyen yıllarında ön plana çıkmakta ve öğrenciler mesleklerini icra ettikleri sırada nelerle karşılaşabileceğini önceden görmektedir.

Ergonomi mühendisliği okurken alınabilecek burslar

Üniversitelerin ergonomi mühendisliği okuyan öğrenciler devlet tarafından sağlanan kredi, burs ve yurt imkanlarından faydalanabilmektedir. Başvuru yapılmasının ardından burs ya da kredi alabilen öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca maddi açıdan destek bulabilmektedir. Bunların yanı sıra özel burs imkanları da öğrenciler için açıktır.

 

Ergonomi mühendisliğine benzer diğer meslekler

–          Tasarım mühendisliği

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir