Endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar?

0

Endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Endüstri mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekli. Puanı biraz yüksek olan bu bölümde mezun olduktan sonra iş bulmak oldukça kolaydır. Çünkü endüstri mühendisliği diğer mühendisliklerden farklı olarak olayın bir kısmını değil tamamını kapsar. Yani üretenin bulunduğu her yerde bulunabilir. Endüstri mühendisleri görev olarak bakıldığında diğer mühendislerin fen bilimleri özelliklerini kullanarak sosyal bilimleri uygulayan kişilerdir ve bir işyerinde planlama organizasyon ve proseslerden sorumlu olabilirler. Yani bir endüstri mühendisi birçok farklı departmanda ve birçok farklı pozisyonda bulunabilir hatta mali bütçe planlamalarında, satın alma ve tedarik zinciri yönetimlerinde, eğitim planlamada bulunabilirler. Peki, endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Endüstri mühendisleri çalışma alanları

Endüstri mühendisleri yazımızın başında da belirttiğimiz gibi birçok farklı sektörde çalışabilir ve bir endüstri mühendisi;

Pazarlama müdürü, proje lideri, satın alma mühendisi, satış birim destek sorumlusu, fabrika müdürü, genel müdür yardımcısı, iç denetim asistanı, insan kaynakları asistanı, test uzmanı, sistem analisti, tedarik asistanı, teftiş takımı üyesi, üretim geliştirme mühendisi, işletme müdürü, işletme yöneticisi, kalite kontrol sorumlusu, lojistik müdürü, kurumsal finans uzmanı, yazılım uzman yardımcısı, ürün müdürü, ürün yöneticisi, müfettiş, müfettiş yardımcısı, yönetici asistanı, yönetim geliştirme uzmanı olarak çalışabilir.

Burada bahsettiğimiz asistanlık ve müdürlük durumları tamamen tecrübe ve çalıştığınız sektör ile alakalıdır. Ancak yukarıdaki departmanlarda iş başvurusunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir