En Düşük Çiftçi BAĞ-KUR Emekli Maaşı Ne Kadar

0

En Düşük Çiftçi BAĞ-KUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

Çiftçi elverişli topraklarda çeşitli alet ve makinelerle başta tahıl olmak üzere, hayvancılık alanında da etkili olan kişidir. Makineleşmekle birlikte toprak sahipleri ya da çiftçiler için bu randıman da azalmaya yüz tutmakla birlikte çiftçiliğin genel kültürü de farklıdır her zaman fark yaratır. Tarla sürmek bir yetenek ve tecrübe işidir.

Çiftçi Ne İş Yapar?

Bir çiftçi topraktan sorumlu tek yetkilidir. Başta tahıl ardından hayvancılık olmak üzere yetiştirmesinden üretimine haşatına kadar bir görev detayı mevcuttur. Çiftçiliğin bir okulu yoktur. Çiftçilik bir tarlada öğrenilir, tecrübe kazanılır. Eğer hayvancılık ağır basıyorsa çiftçinin işi hayvanlara bakıp yemek vermek, hayvanlardan gelen yiyecekleri toplamak, bitki yetiştirmektir.

Çiftçinin Görevleri Nelerdir?

Çiftçi emekçi insandır ve toprakla ilgilenen tek kişidir. Çiftçinin görevi toprağı, hayvanları ve doğayı sevmektir. Toprağı tanımak, yetiştireceği ürünlerin mevsimini hatta her detayını bilmek gereklidir. Meyvecilik, sebzecilik ve bakliyat yetiştirme söz konusu ise geniş bilgi sahibi olunmalıdır. Bir çiftçi pazar araştırmasını çok iyi bilmelidir. Bütün tedbirleri önceden almanın bilincinde olmalıdır. Periyodik hayvanların bakımı her şeyden önemlidir.

Çiftçi Nerelerde Çalışabilir?

Bir çiftçi ürün yetiştirmede uzman olan kişidir. Bu sebeple buğday, patates, çay, tütün gibi ürünleri yetiştirmeyi bilmek, tırmıklayabilmek, gübrelemek, toprak havalandırmak, yönetmek, denetlemek adına her tarlada, her alanda çalışabilir.

Çiftçi Ne Kadar Maaş Alır?

Çiftçi maaşını topraktan aldığı verimle kazanır. Sergilenen emek sonrasında alınan ürün maaşla taçlandırılır. Çiftçiler için net bir maaş söylemek zordur. Çiftçi kazançlarını, ektikleri üründen aldıkları hasatla hayvancılıkla ilgilen bir çiftçi ise elde ettiği yumurta ve süt nezdinde belirlenir

En düşük çiftçi bağ kur emekli maaşı, 15 yıl üzerinden ise 650-850 TL arasında olup 25 yıl üzerinden ise 850-1050 TL arasında olacaktır.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir