Emeklilik Dilekçe Örneği 2017

0

SGK Emeklilik Dilekçe Örnekleri

İş hayatlarında, belirlenmiş şartları tamamlamış ve pirim, yaş gibi şartların kapsamında emekli olmaya hak kazanmış olan kişilerin, yapacağı başvurular ile birlikte, emekli olma süreci hızlandırılabilir. İlk olarak, Bağ- Kur yada SSK Çalışanlarının emekli olabilmeleri üzere, temel olarak 3 şarttan bahsetmek gerekebilir. Sırası ile bu şartlar aşağıda ki gibidir.

  • Tamamlanması gereken sigorta süresi / hizmet yılı
  • Tamamlanması gereken emeklilik yaşı
  • Tamamlanması gereken prim

Her ne kadar yukarıda yer alan 3 temel esas, emekli olabilmek için yeterli olsa da,  bazı çeşitli kanunlar dolayısı ile birlikte, sigorta başlangıç yılı da önemli bir yere sahiptir. Sigorta başlangıç yılında farklılıklar, emekli olma yaşını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Emeklilik İşlemleriyle ilgili bu bilgiler size yardımcı olabilir:

Emeklilik Dilekçe Örneği 2017Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Başvurusu

                SGK’ dan emekli olmak isteyenler, emekli dilekçesi ile birlikte, çalıştıkları kurum dahil olarak, emeklilik işlemlerini başlatmak üzere bir dilekçe hazırlamak zorundadır. Bu dilekçe ise, kurum tarafından tahsis ve talep, beyan taahhüt belgesi olarak da adlandırılabilmektedir.

İlgili kuruma ise belirlenen dilekçe ile başvurunun sonrasında, kişinin emeklilik işlemleri bu belge alınarak başlatılacaktır. Emekli adayı olan kişinin, bu dilekçeye ise web adresimiz üzerinden ulaşabilmesi mümkün olurken, yine kurumun emeklilik tahsis işlemlerinden ulaşabilirler. Tahsis talep dilekçesi örnekleri içerisinden kolaylıkla örneklere ulaşılabilir.

Emeklilik işlem süresi ne kadar?

Her ne kadar bu süreç, pek çok kişi için aynı olsa da, çalışma hayatı ile orantılı olduğu da bilinmektedir. Emekli adayı, eğer ki tek bir il üzerinde tek bir iş yerinde çalışma hayatını bitirmiş ise, bu durumda tahsis işlemlerinin de oldukça kolay olması beklenmektedir. Eğer ki, birkaç farklı iş yerinden sigorta pirimi yatmış ve farklı illerde farklı kurumlarda çalışmış ise, bu kişinin emeklilik işlem süreci ve tahsis işlemleri biraz daha uzun olabilmektedir.

SGK genel olarak belirlenmiş şartların taşınması halinde tahsis işlemlerini 15 gün içerisinde sonuca ulaştırsa da, belirtildiği gibi farklı durumlar dolayısı ile 3 ay kadar uzun bir süre zarfına da ulaşabilmektedir.

SGK Emeklilik İstek Dilekçesi

SGK Emeklilik İstek Dilekçesi İndir

Tüm SGK Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir ve Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir