Emekli Milletvekili Maaşı

0

Emekli Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi, Türkiye’ de yapılan seçimlerde, halkın oyunu alarak meclise seçilen milletvekilleri, parlamenter sistemde, parlamento üyesi olarak görev almaktadır. Düzenli olarak belirlenmiş aralıklar ile yapılan seçimlerde görev yerlerine gönderilirken, yasama meclislerinde görev almaktadırlar. Bu yazımızda, milletvekili ne iş yapar, nerelerde çalışır ve maaşları nedir sorularına cevap vereceğiz. Elbette ki aktif olan milletvekili maaşlarının yanı sıra emekli milletvekili maaşlarından da bahsederek, yardımcı olacağız.

Milletvekili görevleri

                Milletvekilinin kendine ait bazı görev ve yetkileri bulunmaktadır. İlk olarak bunlardan bahsetmek gerekirse, bilgiler şöyledir.

  • Kanun koymak, değiştirmek, kaldırmak
  • Bakanlar kurulunda, bakanların denetimi
  • Para basılması kararı
  • KHK çıkarma yetkisi
  • Bütçe kanun tasarılarını okumak
  • Kararname yetkisi

Genel olarak, milletvekili görev ve yetkilerinden bazıları yukarıda ki gibi olurken, nerelerde çalışır ve emekli milletvekili ne kadar maaş alır gibi sorularınız mevcut ise aşağıda yer alan başlıklara göz atabilirsiniz.

Milletvekili nerelerde çalışır?

                Elbette ki görevini hakkı ile yapıp yapmadığı ilk kavramdır. Böylelikle, aktif olarak mecliste görev alırlar. Mecliste yapılan toplantılara katılarak, tartışmalarda yer alırlar. Kanun tasarılarına göz atarak, değerlendirirler. Kanun taslağı hazırlarlar ve seçmenin adına mecliste görev alırlar. Yazılı ya da sözlü soruları soru halinde ileterek, tartışma konusu oluştururlar. Kısaca, milletvekilleri, mecliste görev alan yasama meclisinde temsilci olarak tanımlanabilir.

2017 Milletvekili maaşları Ne kadar?

                Maliye bakanlığı tarafından, yeni veriler ile belirlenmiş, 2017 milletvekili ve emekli milletvekili maaşları şu şekildedir.

  • 2017 yılı; milletvekili maaşı; 23,985 TL
  • 2017 yılı; emekli milletvekili maaşı; 9585 TL olarak değerlendirilmiştir.

Milletvekili maaşları; bütçe kanunu ile belirlenmektedir. Ödeneğin % 45 ‘ lik bir payı, maaş olarak ödenmektedir. Maaşlar, güncel olarak değişiklik gösterebilir. Diğer meslekler ve hakkında diğer bilgiler için, web adresimizden destek alabilirsiniz.

Diğer Maaş bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir