Elektrik mühendisleri nerelerde çalışır?

0

Elektrik mühendisleri nerelerde çalışır?

Elektrik mühendisleri nerelerde çalışır?

Elektrik enerjisinin üretilmesi, dönüştürülmesi, dağıtılması ve tüm bu aşamalardaki prosesler bunların kullanımı ve korunması, alınması satılması, denetlenmesi ve projeleri gibi işlemleri yapan kişilere elektrik mühendisi denir. Üniversitelerin 4 yıllık elektrik mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerdir. Bir elektrik mühendisinden beklenen koşullar ise analitik düşünme yeteneği olması, sayısalı sevmesi özellikle fizikle arasının iyi olması, koşulları değerlendirmesi ve risk alabilmesidir. Çalışma ortamları genellikle elektrik santralleri, şantiyeler, proje kısımları için ofisler, tıbbi elektronikler için hastanelerdir. Bazen de yurtdışına seyahat durumları olabilmektedir. Peki, elektrik mühendisliği bölümü mezunları nerelerde çalışır? İnceleyelim.

Elektrik mühendisleri çalışma alanları

Öncelikle elektrik mühendislerinin hangi sektörlerde çalışabileceğine bir bakalım. Elektrik-elektronik, telekomünikasyon, yapı, bilişim, enerji, hizmet, eğitim, tekstil, otomotiv, sağlık, gıda vb. sektörlerdir. Görüldüğü üzere hemen hemen her sektörde çalışabilmektedirler.

Şimdi ise bu sektörlerde ne olarak çalışabileceklerine bakalım. Mühendislik, teknik bakım, AR-GE, bilgi işlem, üretim ithalat, yönetim, satış, haberleşme, kalite, operasyon, pazarlama gibi departmanlarında farklı statülerde çalışabilmektedirler. Bunun dışında üniversitede kalıp akademik kariyerlerine devam edebilirler. Ya da başka bir seçenek olarak KPSS sınavına girip devletin ihtiyaç duyduğu alanda mühendislik yapabilirler. Kamu sektöründe memur olabilirler.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir