Ehliyet Çeşitleri – Fiyat – Gerekli Evraklar

0

Ehliyet Çeşitleri – Fiyat – Gerekli Evraklar

Günümüzde birçok meslek dalında ya da birçok faaliyet alanında uzmanlık gösteren birçok belge yetkili ve ilgili kişiler tarafından talep edilmektedir. Bu belgelerden birisi de sürücü sertifikası olmaktadır. Araç kullanan kişilerin mutlaka sahip olması gerektiği sürücü sertifikası olmadığı takdirde gerekli merciiler tarafından cezai işlem uygulanabilmektedir.

 Sürücü Sertifikası Nedir?

Sürücü olabilmek ve araç kullanabilmek amacı ile sürücü kursuna katılan ve kursun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak yaptığı sınavları başarı ile tamamlayan kişilere verilen belgeye “Sürücü sertifikası” adı verilmektedir. Sürücü sertifikası, ehliyet almaya hak kazanıldığını gösteren bir belge olmakla birlikte ehliyet yerine de geçmemektedir.

Sürücü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sürücü sertifikası, sürücü kurslarından alınmaktadır. Ehliyet almak ve araç kullanmak isteyen sürücü adayları öncelikle sürücü kurslarına başvuru yaparak kayıt olurlar ve sonrasında verilen derslere katılım sağlayarak sınavlarda başarı gösterirler ise sürücü sertifikası almaya hak kazanırlar.

Sürücü Sertifikasını Almak İçin Gerekli Şartlar

Sürücü sertifikası alabilmek için en temel şart adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra araç kullanmaya mani olacak derecede hastalık, engel durumu ve özellikle göz rahatsızlığı olmaması aranan temel şartlar arasındadır.

Sürücü Sertifikasını Almak Ücretli Midir?

Sürücü sertifikasını almak ücretlidir. Bu ücret sürücü kurslarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Sürücü Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Sürücü kurslarına kayıt sürekli yapılmaktadır ancak sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 ayda bir yapılmaktadır. Dolayısıyla da hiçbir dersten ve sınavdan kalmayan aday 3 ile 4 ay arasında sertifikasını alabilmektedir.

Sürücü Sertifikasını Almak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Sürücü sertifikası almak için yaş sınırı vardır. Sürücü sertifikası almak isteyen adayların en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Ehliyet Çeşitleri – Fiyat – Gerekli Evraklar

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir