Editör maaşı ne kadar?

0

Editör maaşı ne kadar?Editör maaşı

Bundan on yıl öncesine kadar editör adını çok fazla duymazdık.Ancak gelişen teknoloji ve sosyal medya sayesinde artık editör kelimesini sık sık duyar olduk.Günümüzde en çok duyduğumuz sosyal medya editörlüğüdür. Burdan az da olsa nasibini alan yayın evi editörleri de vardır.Editör aslında yayınları düzenleyen kişidir.Gelen haberleri,yazıları,kitapları vb. basıma sunacakları okur ve onu düzenler,baskıya hazır hale getirir.Bu aynı şekilde gazeteler içinde geçerlidir.Peki her gün okuduğumuz gazetedeki yazıları düzenleyen bu editörlerin maaşı ne kadardır?

Editörler aylık ne kadar alıyorlar?

Her sektörde olduğu gibi burada da çalıştığınız yayın evinin,ajansın bulunduğu konum maaşınızı etkileyecek asıl durumdur.Eğer çok aranan özel bir editör değilseniz alacağınız maaş bellidir.

Örneğin;

  • Hürriyet gazetesi editör maaşı 1750-1850 tl arası değişir.
  • Bununla birlikte stajyer olan editörlerin de Haber Türk gazetesinde maaşları 450-500 tl arasındadır.Tüm genele baktığımızda hemen hemen her gazetede aynı maaşları görürsünüz

Daha çok iletişim fakültesi mezunlarının tercih ettiği bu meslekte felsefe,sosyoloji,siyaset mezunları da yer alabiliyor.

Eğer dergi,kitap editörlüğü yapmak istiyorsanız o sektörde de maaşlar aşağı yukarı aynı ilk bir kaç ay ortalama 1200 tl maaş alıyorsunuz daha sonra 1500-1700 tl ye yükseliyor.Ancak çalışma saatleri için biraz esnek eleman arıyorlar.

Editörler için uygun CV Örneğimiz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir