Eczacılık okuyanlar nerelerde çalışabilir?

0

Eczacılık okuyanlar nerelerde çalışabilir?

Eczacılık okuyanlar nerelerde çalışabilir?

Eczacı olmak istiyorsanız öncelikle üniversite giriş sınavlarında eczacılık bölümünü kazanmanız gerekiyor. Daha sonra 4 yıl eczacılık bölümünü okuyorsunuz ve sonunda eczacı oluyorsunuz. Eczacı olmak isteyen kişilerden beklenen özellikler ise özellikle kimya ve biyolojiye ilgili olması, sorumluluk duygusu yüksek, düzenli, tertipli olmasıdır. Tabi bunun yanı sıra eczacı olacak kişinin kimyasallara alerjisi olmaması da en önemli unsur. Peki, eczacı oldunuz ne iş yapacaksınız ? Eczacılar ne yaparlar?

Eczacılar, doktorların yazdıkları reçetelerdeki ilaçları hazırlarlar ya da hazır ilaçları müşteriye satarlar. İlaç ve ilacın kullanımı hakkında müşteriyi bilgilendirirler. Ayrıca tüm ilaçların kayıtlarını tutarlar, reçeteleri düzenlerler. Bunun dışında ilaçların içerisindeki kimyasalları bilirler ve gerektiğinde ilacı kendileri de hazırlayabilirler ya da hazırlanmasını labaratuvarlarda denetleyebilirler. Peki, eczacılık okuyanlar nerelerde çalışabilir?

Eczacıların çalışma alanları

İlk akla gelen eczacının mezun olduktan sonra kendi eczanesini açmasıdır. Ancak yeterli sermayeniz yoksa bu durum biraz sizi zorlayabilir. Ayrıca hastanelerin etrafında dünya kadar eczane olması ve rakiplerinizin çok olması da ayrı bir durum. Bunun yanı sıra büyük eczanelerde tek bir eczacı çalışmaz. Herhangi bir büyük eczaneye girip orada eczacı olarak çalışabilirsiniz.

İlaç üretimi yapan fabrikalarda ya da denetimi yapan laboratuvarlarda çalışabilir ilaç üretebilir ve kontrollerini sağlayabilirsiniz.

Eğer akademik bir hayat düşünüyorsanız yüksek lisans doktora yaparak akademik kariyerde ilerleyebilirsiniz ve kendiniz gibi eczacılar yetiştirebilirsiniz.

Eczacıların Çalışabileceği Firmalar ve Mülakat Soruları

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir