E-Ticaret Meslek Elemanı

0

E-Ticaret Meslek ElemanıE-Ticaret Meslek Elemanı

E-ticaret meslek elemanı internet üzerinden ürün ve hizmetlerin alınıp satılmasını sağlamak üzere geliştirilmiş yazılım programını kullanan kişidir.

E-Ticaret Meslek Elemanı – Görevleri:

E-ticaret meslek elemanı çalıştığı kurumun stratejik ve teknolojik olarak elektronik ticaret yapabilmesini sağlamak üzere;

  • – E-ticarete yapmak isteyen firmaların vizyonunu yansıtan, ticari amaçlarına ve hukuk kurallarına uygun bilgisayar yazılım sistemlerini kurmak;
  • – İnternet üzerinden mevcut işi aktarmak;
  • – Müşteri isteklerini belirleyerek elektronik ortamda cevaplayan internet temelli yazılım ürünleri üretmek;
  • – Müşteri şikayetlerini almak, sınıflandırmak ve çözüm üretmek;
  • – Teknolojik gelişmeleri izlemek ve bunları uygulamalarında kullanmak;
  • – Firmalara elektonik ticarete geçişle ilgili danışmanlık veya eğitim hizmeti vermek;
  • – Değişen rekabet şartlarında işletmelerin zarar görmemesi için stratejik danışmanlık hizmeti vermek.

E-Ticaret Meslek Elemanı – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

E-ticaret meslek elemanları; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı büro ortamında çalışırlar. Birinci derecede verilerle uğraşırlar.

Firmalara danışmanlık hizmeti veren şirketlerle çalışıldığında müşteri istek ve şikayetlerini almak, eğitim ve bilgilendirme amacıyla seyahatler yapabilir.

İşbaşında diğer çalışanlarla ve hizmet satın alanlarla iletişim halindedirler.

E-Ticaret Meslek Elemanı – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

İnternetin hızla yaygınlaşması ile elektronik ticaret ticaret hayatında yeni ama çok etkin bir araç haline gelmiştir. Elektronik ticaret, dünyada ticaretin serbest hale gelme eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sayede hemen hemen bütün sektörlerde internet üzerinden iş gören satış kanalları oluşturulabilmiştir. Özellikle bilgisayar, kitap, CD, turizm rezervasyonu, bilet, ikinci el araba, moda-tekstil ürünleri ve yan sanayi, emlakçılık, çiçekçilik vb. ürün ve hizmetlerin elektronik ticareti yapılmaktadır. Ülkemizde kitap, kaset, cd, çiçek, elektronik ürünler, giyim, bilgisayar, gıda vb. ürünlerin internette doğrudan müşteriye satış yapan sanal mağaza sayısı giderek artmaktadır.

Bu gelişmeler sonunda yeni pazarda yerini almak için birçok şirket internet üzerinden satış yapmaya başladı. Dolayısıyla elektronik ticaret konusunda danışmanlık hizmeti veren şirket sayısı da artmıştır.

E-ticaret meslek elemanları kamu ve özel sektörün e-ticarete geçişleri ile ilgili program hazırlama, kullanıcıları eğitme ve stratejik danışmanlık hizmetlerini verme amacıyla e-Ticaret yapan bütün işletmelerde çalışabilirler.

Elektronik ticaret özellikle küçük ve orta büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için uygun bir ticaret şekli olduğundan bu işletmelerde iş bulma olanakları oldukça yüksektir.Kendi adlarına işyeri açabilirler.

E-Ticaret Meslek Elemanı – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitimi sırasında mesleği ile ilgili herhangi bir kazancı yoktur.

Eğitim sonunda; kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.

Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle asgari ücretin 4-6 katı civarında ücret alınmaktadır. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir