E Tebligat Formu Nedir? Neden Yazılır

0

E Tebligat Formu Nedir? Neden Yazılır?

Vergi usul kanununun genel tebliği hükümlerine göre belgelerin mükelleflerin elektronik adresine gönderilmesidir. 1 Ekim 2015 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. E tebligat başvurusu şahsen yapılacağı gibi noterden alınan vekaletname aracılığıyla nakil verilen kişi ile de yapılabilir.
E Tebligat Formu Ne İçin Kullanılır?

Gelir vergisi mükelleflerine tekrardan vergi dairesi kullanıcı kodu ve parola verilmeyecek kimlik doğrulamasıyla e tebligat sistemini kullanabileceklerdir. Sistemi kullanması zorunlu olan vergi mükelleflerinden yükümlülüklere uymayanlar vergi usul kanunu kararıyla ceza uygulanabilir. Kurumsal vergi mükellefleri, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi verenler ile isteğe bağlı olarak e tebligat gönderilmesini isteyenlere zorunludur.

E Tebligat Nasıl Yazılır?

E tebligat gönderildiğinde başvuruda verilen cep telefonuna bildirim yoluyla SMS, e-posta adresinize de mail gönderilir. E tebligat sistemi ile gönderilen belgeler haricinde posta yoluyla ayrıca tebligat yapılmaz. E tebligat sisteminde düzenlenerek gönderilen belgeler ve onlara ait gönderim tarihi ve tebliğ tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Mükelleflerin zorunlu olmadıkça sistemden çıkmaları mümkün değildir. Ölüm durumunda ve ticaret sicil kaydının değişikliği ve silinmesi gibi durumlarda sistem tamamıyla kapatılır.

  • Kişisel verileri ve bilgileri korur.
  • Hizmet verimin arttırır.
  • Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder.
  • Haftalarca sürecek tebligat işlemini saniyeler içinde gerçekleştirir.
  • Tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun adı, alıcının kim olduğunu, eklerinin ne olduğunun görüntüleneceği için herhangi bir kuşkuya sebebiyet vermez.
  • Normal tebligatlar ücretliyken e tebligat herhangi bir masraf çıkarmaz.

Kağıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığından doğaya zararı yoktur. Yeşile ve insanlığa fayda sağlar.

E Tebligat Formu Nereye Teslim Edilir?

E tebligat formu ilgili kuruluşların web sitelerine teslim edilebilir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir