e-Devlet İşsizlik Maaşı

0

E Devlet İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı nedir?

 İşsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı olarak adlandırılmakta olan bu sosyal hak, ülkemizde herhangi bir hizmet akdine bağlı olarak çalışan kişileri kapsamaktadır. Bu durumda, bir sandığa bağlı olan, sigortalılar ya da ülkemizde çalışma izni olan yabancı işçiler gibi çalışanların belirli bir süre faaliyet göstermesinden sonra, işveren tarafından işten çıkarılması ya da belirli şartları taşıması halinde istifa vermesi durumunda alınan ücretler olarak tanımlanmaktadır. Bu haktan yararlanmak için ise son 3 yıl içerisinde toplamda 600 gün sürekli olarak aynı iş yerinde faaliyet göstermiş olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

Maaş alacağı süre, çalışmakta olduğu yıl ile orantılıdır. 3 yıl faaliyet göstermiş olan bir kişi 600 gün pirimi olması halinde 6 ay, 900 gün için ise 8 ay ve 1800 gün için ise toplamda 10 ay süre ile işsizlik maaşı olacaktır. 4 aylık kazanç primleri dikkate alınırken, yüksek ücretli çalışanlarda asgari ücretin brüt tutarının %80’ ini geçmeden verilmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl sorgulanır?

İşsizlik maaşı sorgulamak için, e-devlet platformuna giriş yapılabilmektedir. E devlet üzerinden tüm hak ve sorumluluklar kişinin T.C. kimlik numarası dahilinde yer almaktadır.

E- devlet girişi nasıl yapılır?

Giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve şifre gerekmektedir. Şifre ise PTT aracılığı ile kişinin bizzat ziyareti esnasında T.C. kimlik numarası ile verilecektir.

 

Diğer Mesleklere Dair Tüm Maaş Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir